Lidovky.cz

Ústavní soud projedná Lisabon 27. října

Evropa

  11:55aktualizováno  12:46
BRNO - Veřejné jednání Ústavního soudu o návrhu senátorů na přezkoumání lisabonské smlouvy bude 27. října. ČTK to oznámil generální sekretář soudu. Termín se již podle něj nezmění ani po případném doplnění senátorského návrhu.

Ústavní soudci v čele s Pavlem Rychetským zahajují jednání foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

K veřejnému jednání soud předvolá všechny účastníky řízení a vyslechne si jejich argumenty. Kromě navrhovatelů pozve prezidenta Václava Klause, který je kritikem smlouvy, zástupce vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Nelze předjímat, zda soud ve stejný den vyhlásí také nález. Bývá to sice zvykem, nicméně ve zvláště složitých případech soudci často jednání přeruší a vyhlášení odročí na později.

Ústavní soudci si vyžádali od všech účastníků řízení vyjádření k návrhu.

Zatím podle Langáška obdrželi pouze stanovisko Poslanecké sněmovny. Šéf sněmovny Miloslav Vlček označil návrh za neopodstatněný.

Česko je poslední zemí EU, která reformní smlouvu neratifikovala. Chybí podpis prezidenta Václava Klause, který nyní musí čekat na vyjádření Ústavního soudu. Není ale jisté, že poté dokument podepíše. Kvůli strachu z majetkových nároků odsunutých Němců žádá vyjednání výjimky.

Lisabonskou smlouvou se již Ústavní soud jednou zabýval a uvedl, že není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Tehdy ale zkoumal jen nejkontroverznější pasáže obsáhlé smlouvy. Nyní senátoři žádají celkové přezkoumání. Soud by měl podle zástupce senátorů Jiřího Oberfalzra (ODS) jasně říct, jestli by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.

Senátoři podle dnešních Lidových novin zvažují doplnění svého nového návrhu. Podle Oberfalzra jde o body, jež se týkají takzvané římské smlouvy.

Ústavní soud již počátkem října odmítl jiný návrh skupiny senátorů, který se týkal lisabonské smlouvy. Napadal novelu jednacích řádů Poslanecké sněmovny a Senátu. Novela zavádí takzvaný vázaný mandát pro českou exekutivu, která s převodem pravomocí na EU nebude moci v Bruselu souhlasit bez předchozího souhlasu parlamentu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.