Lidovky.cz

Fischer vyloučil změny ve vládě, výběr eurokomisaře odkládá

Česko

  14:11
PRAHA - Vláda bude i nadále pracovat v dosavadním složení. Premiér Jan Fischer chce ve středu poslancům představit programové priority svého kabinetu do jarních řádných voleb. O důvěru žádat nebude. Jméno eurokomisaře za Českou republiku Fischer neprozradil. Podle něj je to otázka týdnů.

Jan Fischer přichází na pondělní jednání vlády. Zleva: ministr dopravy Gustáv Slamečka, Jan Fischer, Eduard Janota a premiérův mluvčí Roman Prorok. foto: ČTK

"Vláda bude pokračovat v tom složení, ve kterém působí. To je první věc, to už myslím, že mohu deklarovat zcela otevřeně," řekl Fischer na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Ve vládě tedy přinejmenším po určitou dobu zůstane i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se chtěl původně vrátit na své předchozí místo v evropských strukturách. Stejně tak ministr vnitra Martin Pecina, kterého kritizovala ODS. A ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, se kterou nesouhlasili Sociální demokraté.

Vláda o důvěru žádat nebude
Fischer po jednání vlády oznámil, že už dopisem požádal předsedu sněmovny, aby na nynější schůzi zařadil bod, v němž by vláda poslance seznámila se svými prioritami do jarních voleb. Konkrétnější být premiér nechtěl, zdůraznil ale, že nepůjde o programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru.

Premiér zákonodárce seznámí i se seznamem legislativních kroků, které kabinet pokládá za užitečné k projednání. Vláda tak hodlá zjistit, které z těchto návrhů jsou pro strany "tabu" a neměly by naději na schválení. Ve sněmovně budou o programových prioritách vlády poslanci moci diskutovat.

Výjimka z Lisabonu uspokojí i Slovensko, věří Fischer

Premiér Jan Fischer věří, že vláda najde takový text výjimky k Lisabonské smlouvě, který uspokojí i Slovensko. Bratislava v neděli pohrozila, že jednání o výjimce ze smlouvy v EU zablokuje, pokud se nevztáhne i na Slovensko. Dnes to potvrdil slovenský premiér Robert Fico. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Fischer zopakoval, že kvůli výjimce, o níž nyní jedná s Hradem a s partnery v EU, nebude třeba opětovné otevření ratifikace v celé EU. "Bavíme se o textu...té výjimky a jejím politickém a právním zvládnutí. Rozhodně nebudu vysílat předběžné signály, protože ten text se musí nejdřív dohodnout," dodal.

Výjimku žádá prezident Václav Klaus, jinak nechce Lisabnoskou smlouvu podepsat. Obává se totiž prolomení poválečných Benešových dekretů a možných majetkových nároků vysídlených Němců.


"To je samozřejmě přáním vlády, aby rozprava proběhla," podotkl. S politiky Fischer před středeční prezentací v parlamentu už jednat nehodlá. Podle něj bylo dostatečné setkání s lídry stran předminulý pátek v Kramářově vile. "My jsme i před tím dost dobře věděli, co do těch priorit chceme napsat. Ministři vědí, na čem mají pracovat. Není nutné s každou větou běžet někam do sekretariátu té či oné strany si to nechat posvětit," podotkl předseda úřednické vlády, která na jaře vznikla z dohody ODS, ČSSD a Strany zelených.

O komisaři zatím kabinet nejednal
Jméno eurokomisaře za Českou republiku Fischer neprozradil. Jeho výběr je podle něj otázkou dvou až tří týdnů, ne dnů. Premiér zdůraznil, že šéf EK José Barroso se na něj zatím neobrátil s formálním požadavkem na zahájení výběru. Prioritou směrem k EU zůstává podle Fischera schválení Lisabonské smlouvy. 

"Zásadní priorita, pokud jde o evropskou politiku a o vztah vůči unii, je dokončení ratifikace nebo přesvědčení našich evropských kolegů, že proces ratifikace bude tady zvládnut," řekl premiér´na dotaz LN. "Protože na základě toho se bude na té říjnové Evropské radě vlastně rozhodovat, v jakém formátu bude komise vlastně vytvářena," doplnil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.