Lidovky.cz

Ani po roce od vynesení verdiktu není kauza Kuřim uzavřena

Česko

  13:41
BRNO - Kuřimská kauza, jejichž šest hlavních aktérů poslal před rokem brněnský krajský soud do vězení za brutální týrání dvou chlapců, není zdaleka uzavřena. Většina obviněných trvá na své nevině a podala si dovolání k Nejvyššímu soudu. Kdy soud kauzu projedná, se zatím neví.

Klára Mauerová u soudu foto: ČTK

Chlapci jsou od května 2007, kdy je před dalším strádáním zachránili policisté, v péči brněnského krizového centra Klokánek. Psychicky se zotavují z prožitých útrap.

Všichni odsouzení si odpykávají tresty. Jeho zmírnění nežádá matka chlapců Klára Mauerová, přestože tvrdí, že hochy týrala jen proto, že ji její blízcí psychicky zmanipulovali. K činu se plně přiznala. Odsouzena byla na devět let. Dovolání zatím nepodala ani k sedmi letům za mřížemi odsouzená Hana Bašová, řekl dnes ČTK pracovník Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

O zmírnění trestu nebo zproštění viny ale žádá sestra Kláry Kateřina Mauerová, označovaná často za hlavní strůjkyni utrpení dětí. Odpykává si desetiletý trest. Když se případem zabýval olomoucký vrchní soud, dospěl k závěru, že její potrestání mohlo být o něco přísnější. Verdikt ale nezměnil. Vrchní soud se kauzou zabýval letos na jaře a všechny tresty potvrdil.

Nevinná Škrlová
Na své nevině trvá Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a po svém útěku do Norska za týraného chlapce Adama. Žila v rodině Kláry Mauerové. Za to, že mladšího z hochů topila ve vodě, dostala pět let vězení. Tvrdí ale, že k tomuto jednání byla přinucena. Hájí se tím, že byla sama obětí týrání. Podle některých úvah ale Kateřině pomáhala zmanipulovat její sestru Kláru, protože byla modlou náboženské sekty.

Škrlová své zadržení po návratu z Norska a následnou vazbu těžce psychicky nesla. Nyní je umístěna ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Vysočině, kde si na pobyt za mřížemi zvykla. "Aklimatizovala se dobře. Nejsou s ní problémy. Vše je v pořádku. Volný čas věnuje samostudiu," řekla ČTK mluvčí věznice Eva Hodná.

S odsuzujícím verdiktem zásadně nesouhlasí ani Jan Škrla potrestaný sedmi lety vězení a Jan Turek odsouzený k pěti letům ve věznici. Když před rokem brněnský soudce Pavel Göth vynášel v kauze rozsudek, zdůraznil, že případ nemá co do brutality obdoby v dějinách České republiky. Chlapci ve věku sedm a devět let byli týráni od léta 2006 do 7.května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí, připravené splnit jakýkoli příkaz.


Budoucnost chlapců
Soudce připomněl, že chlapci budou mít psychické potíže celý život. "Jejich stav se postupně lepší, komunikují, stýkají se s otcem i prarodiči a noční můry už nemají," řekla vedoucí Klokánku Zuzana Blažková. Otec si chlapce bere domů na prodloužené víkendy. O jejich týrání neměl tušení.

Syny chce do své péče. O této záležitosti by měl v budoucnu rozhodnout brněnský městský soud.

Dosud se neví, co bylo motivem činu. Experti připouštějí, že pachatelé mohli být členy náboženské sekty, kterou si vytvořil otec Barbory Škrlové Josef. Nikde se jej nepodařilo vypátrat. Přestože nebyl stíhán, patrně se ukrývá v cizině. Svědci potvrdili, že si vytvořil vlastní náboženskou skupinu odštěpenou od uskupení Hnutí Grálu, které se od něj distancovalo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.