Lidovky.cz

Klaus podepsal Lisabon. A tvrdě kritizoval Ústavní soud

Evropa

  15:34aktualizováno  17:16
PRAHA - Lisabonská smlouva je ratifikovaná. Jako poslední ji v 15 hodin podepsal český prezident Václav Klaus. Ten tak reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož je Lisabonská smlouva. "Rozhodnutí ÚS jsem očekával a respektuji ho. I když s jeho obsahem nesouhlasím," prohlásil Klaus s tím, že dokument podepsal.

Prezident ČR Václav Klaus oznamuje novinářům že dnes 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Český prezident v krátkém vystoupení v 16 hodin ostře kritizoval jednání i dopolední rozhodnutí Ústavního soudu. Nicméně odsudek soudců zakončil nečekanou pointou.

"Sděluji, že jsem Lisabonskou smlouvu dnes v 15.00 podepsal," prohlásil Václav Klaus.

Padla tak poslední zábrana a Lisabonská smlouva, která reformuje chod 27 zemí Evropské unie, vstoupí v platnost. Klausův podpis totiž jako poslední pod dokumentem chyběl, český parlament i vláda už smlouvu odsouhlasily.

Klaus čekal na vyjádření Ústavního soudu, který rozhodl, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. Už dříve si na Evropské unii vymohl výjimku ze smlouvy.

Čtěte

"Nemohu souhlasit s jeho formou (rozhodnutí Ústavního soudu), tedy s jeho právní kvalitou. Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců," tvrdil Klaus.

"Především však nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem," prohlásil český prezident.    

Klausovou oznámení přijal s radostí premiér Jan Fischer, který prý o Klausově kroku předem nevěděl. "V prvé řadě jsem velice rád, že se tak stalo a já jsem pevně věřil, že se tak stane. Smlouva by mohla platit již od prosince," sdělil premiér, který tuto možnost probíral s předsedou Evropské komise José Barrosem. Ten má podle agentury Reuters podobný názor. 

Premiér ihned pohotově Lisabonskou smlouvu kontrasignoval. Dokument nyní musí z Prahy předat do Říma, kde se evropské smlouvy uchovávají. Smlouva pak nabude platnosti od počátku dalšího měsíce.

Už dopoledne prohráli senátoři u Ústavního soudu ve všech bodech. Lisabonská smlouva je v souladu s Ústavou. Další jejich návrhy na přezkoumání maastrichtské smlouvy, římské smlouvy a irských výjimek soud odmítl.

Soud se v odůvodnění odmítl zabývat dotazy prezidenta. "Úkolem Ústavního soudu není odpovídat na otázky," vzkázali soudci Václavu Klausovi, který žádal o odpověď na pět zásadních otázek spojených s Lisabonskou smlouvou.

Prohlášení prezidenta Václava Klause k rozhodnutí Ústavního soudu a ratifikaci lisabonské smlouvy

1) Rozhodnutí Ústavního soudu jsem očekával a respektuji ho, i když s jeho obsahem i zdůvodněním zásadně nesouhlasím.

2) Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy s jeho právní kvalitou. Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců. Je to vidět i na zcela neadekvátním konfrontačním způsobu zpracování i prezentace tohoto nálezu.

3) Především však nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem. Tato změna - pro dnešek i pro budoucnost - legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat.

4) Nemohu respektovat, aby Ústavní soud formuloval povinnost prezidenta republiky tuto (i kteroukoliv jinou) mezinárodní smlouvu ratifikovat "bez zbytečného odkladu" s odkazem na zákon o Ústavním soudu. To je zákon, který se zabývá činností Ústavního soudu, nikoli oprávněními prezidenta republiky, která jsou dána jen a jedině Ústavou.

5) Sděluji, že jsem lisabonskou smlouvu dnes v 15:00 podepsal.

Václav Klaus, Pražský hrad, 3. listopadu 2009
Zdroj: www.klaus.cz

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.