Lidovky.cz

Česká republika má možná již deset obětí prasečí chřipky

Česko

  15:52aktualizováno  18:17
JIČÍN/PRAHA - V Oblastní nemocnici Jičíně dnes dopoledne zemřel třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s takzvanou prasečí chřipkou. Informaci dnes sdělil mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi. Pokud testy u zemřelého vir H1N1 potvrdí, bude to desátá oběť v České republice.
Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto.

Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto. foto: AFP


Muž byl v nemocnici hospitalizován od pátku se zápalem plic, během dnešního dopoledne se však jeho stav prudce zhoršil a pacient přes veškerou péči lékařů zemřel," řekl mluvčí. Podle informací lékařů muž přecházel před hospitalizací zhruba deset dní vysoké horečky a je pravděpodobné, že jeho smrt souvisí s prasečí chřipkou. "Testy, které potvrdí, zda muž skutečně zemřel kvůli prasečí chřipce, by laboratoř měla zpracovat do několika dnů," řekl mluvčí. Pokud rozbory prokážou, že muž byl nakažen virem prasečí chřipky, jednalo by se o první úmrtí pacienta s virem H1N1 v Královéhradeckém kraji.

Poslední obětí u které byla prokázána nákaza tímto virem je jednadvacetiletá vysokoškolačka z Moravskoslezského kraje, která zemřela v sobotu na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Dívka ale trpěla život ohrožujícím chronickým onemocněním, řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. V Česku je to devátá oběť prasečí chřipky, třetina lidí zemřela ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje.

"Příčinou úmrtí bylo plicní selhání v souvislosti s nákazou virem chřipky H1N1 při jiném chronickém životu ohrožujícím nervosvalovém onemocnění pacientky," uvedl mluvčí. Dodal, že žena zemřela osmý den po objevení prvních příznaků choroby. Pacientka byla na umělé plicní ventilaci a měla nasazenu antibiotickou a antivirotickou léčbu.

Nemocnice zakazují návštěvy
Od července letošního roku bylo podle posledních údajů hygieniků dosud v Moravskoslezském kraji potvrzeno 94 případů prasečí chřipky, tři lidé zemřeli. V polovině listopadu to byl muž středního věku, který zemřel v ostravské fakultní nemocnici. Osmačtyřicetiletá žena pak minulý týden zemřela v nemocnici v Havířově na Karvinsku. Nejvíce případů je tak i nadále evidováno na Karvinsku a v Ostravě, nejméně pak na Novojičínsku.

"Kvůli nárůstu respiračních onemocnění zakázala dnes až do odvolání návštěvy Vítkovická nemocnice v Ostravě," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Želazko. V Ostravě, která je nyní v republice okresem s nejvyšší nemocností na 100.000 obyvatel, jsou tak pro návštěvy nepřístupné už všechny tři nemocnice.

O víkendu totiž začal zákaz návštěv platit i v Městské nemocnici Ostrava a v ostravské fakultní nemocnici. V krajském městě nyní nemocnost představuje 3768 osob na 100.000 obyvatel. Kromě Ostravy jsou však návštěvy zakázány i v řadě dalších zdravotnických zařízeních v regionu.

Nechte se očkovat, radí lékaři
Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák dnes uvedl, že očkování proti prasečí chřipce provázejí fámy, může však zachránit i život. Je podle něho chyba, že se lidé očkování bojí; jsou prý zmateni a nedůvěřiví kvůli rozporuplným článkům v médiích i ze strany samotných lékařů. Šmatlák nesouhlasí se spekulacemi, že očkování je pouhým obchodem pro firmy.

Lidé by podle něj měli vědět, že rozhodující je jejich celková zdravotní kondice a také míra rizika, zda se setkají s virem. Pacientům s chronickým plicním či srdečním onemocněním či poruchou imunity by očkování jednoznačně doporučil.

"V každém případě je třeba říct: ano, tak je-li váš zdravotní stav natolik poškozen, že riziko, že dostanete prasečí chřipku, vás může zabít, no tak potom to očkování je prostě zcela na místě," uvedl předseda sdružení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.