Lidovky.cz

BIS se chlubí, že zabránila prodeji zbraní a pokusům o teroristický útok

Česko

  10:24
PRAHA - Údajná snaha osob arabského původu opatřit si v Česku zbraně a hrozby teroristů, že zaútočí na židovské objekty a sídlo rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v Praze, byly tři hrozby, které od počátku tohoto tisíciletí zlikvidovala nebo pomohla odstranit Bezpečnostní informační služba (BIS).

Tiskový mluvčí BIS Jan Šubert. foto: Lidové noviny

Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Zprávy o úspěších BIS se v médiích objevily mimo jiné v době, kdy službě hrozí kvůli úsporám ve státním rozpočtu škrty ve výši téměř 60 milionů korun.

Arabové si chtěli v Česku opatřit zbraně
Média zatím nejvíce informovala o chystaném útoku iráckých agentů na sídlo RFE/RL v Praze a bez dalších podrobností i o chystaném teroristickém útoku proti židovským objektům v Praze. Třetí z akcí, při nichž BIS, tedy civilní kontrarozvědka, úspěšně zasáhla, byl údajný zájem lidí arabského původu opatřit si v Česku zbraně.

MfD píše, že v prosinci 2004 chtěli tři Marokánci koupit v České republice zbraně a výbušniny a použít je při teroristickém útoku v některé zemi EU.

Dříve, než stihli svůj plán uskutečnit, je i za pomoci BIS zatkla španělská policie. Předcházela tomu informace, podle níž jakýsi Čech nabízel této trojici k prodeji substanci jménem "červená rtuť".

MfD píše, že BIS začala zprávu zlehčovat s tím, že může jít o podvod a že "červená rtuť" je spíš mytická substance ze špionážních filmů. Teď se ale podle MfD ukazuje, že celá kauza byla mnohem závažnější a šlo v ní o zbraně. "V létě 2004 dostala naše služba určitou informaci, že jisté osoby arabského původu u nás mají zájem získat zbrojní materiál a výbušniny. V tom okamžiku se rozběhla spolupráce se španělskými kolegy, která vyústila v zadržení konkrétních lidí," řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Teroristický útok údajně hrozil Praze před třemi roky
Přímo teroristický útok se měl v Praze podle MfD odehrát před třemi roky. V září 2006 se na tajném zasedání sešla vláda a policisté obsadili křižovatky v pražském Židovském Městě. Tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS) čelil kritice, že masivními opatřeními odvádí pozornost od jiných problémů.

Podle MfD se útočníci soustřeďovali hlavně na oslavu židovského Nového roku v synagoze v Jeruzalémské ulici v centru města 23. září. "Dostali jsme od partnerské služby varování, že mezi 23. zářím a 15. říjnem je plánován útok na pražské židovské objekty. Konkrétnější informace nebyla, takže policie raději hlídala více míst souvisejících s židovskou vírou," říká nyní Šubert.

Cílem teroristického útoku se podle již zveřejněných informací mělo stát i sídlo RFE/RL v pražské budově bývalého federálního parlamentu, která je od letoška součástí Národního muzea. Útok chystala irácká tajná služba. Měl začít protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho diktátor Saddám Husajn, který tehdy v Iráku vládl. BIS se podle médií podařilo útok odhalit a odvrátit. Výsledkem bylo, že Iráčané na své ambasádě v dubnu 2003 dobrovolně vydali zbraně, které chtěli použít. Právě kvůli bezpečnosti stály později několik měsíců před rádiem obrněné transportéry.

Zveřejnění informací vyvolala kritické reakce
Zveřejnění informací o některých operacích BIS vyvolalo kritické reakce. Za chybu je považuje například člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS). Miloš Zeman, který byl v době chystaného útoku na budovu RFE/RL premiérem, v rozhovoru pro MfD vysvětlil, že zprávy BIS byly tehdy daleko mlhavější než dnes, bylo jich mnoho a některé byly dost pochybné.

"Mám dokonce trochu obavu, že si BIS s vědomím toho, že aktéři už zapomněli na skutečný sled událostí, dělá s časovým odstupem trochu reklamu," prohlásil. Zeman rovněž poznamenal, že každá tajná služba se snaží zdůraznit, jak je potřebná. "Já jsem o tom na základě jejich zpráv nikdy nebyl přesvědčen. To souvisí i s jejím rozpočtem. Některé instituce se snaží vzbudit dojem, že mají větší význam, než ve skutečnosti mají," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.