Lidovky.cz

'Už se na to nemohu dívat,' kritizují učitelé vysokoškolský systém

Vzdělávání

  14:15
PRAHA - Už se na to nemohu dívat, říkají Jan Hus nebo Božena Němcová při pohledu na stav českého vysokého školství. Alespoň tedy na letácích stejnojmenné iniciativy. Skupina pedagogů Univerzity Karlovy tak propaguje sdružení, které kritizuje návrhy na reformu vysokého školství. Na internetových stránkách iniciativy se může k protestu připojit i veřejnost.

J.A.Komenský se na zacházení s kantory už nemůže dívat. foto: www.uzsenatonemohudivat.cz

"Svými e-mailovými vzkazy můžeme dát najevo, že současný přístup všech politických stran je nepřijatelný," vyzývá iniciativa, kterou založila skupina pedagogů Fakulty humanitních studií, Pedagogické fakulty a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Chtěli jsem upozornit nějakou alternativní formou, že tu ty problémy jsou a že Bílá kniha je neřeší, naopak je zhoršuje," řekl pro server Lidovky.cz zástupce iniciativy Petr Pavlík z Katedry gender studies Fakulty humanitních studií. "Nikdo do školství neinvestuje, nerozvíjí se, nárůst studujících a snižování počtu vyučujících zhoršuje kvality vzdělání," vyjmenoval nedostatky Pavlík.

Ti, kteří se připojí k protestu, mohou přímo z internetových stránek iniciativy zaslat e-mail členům vlády, poslancům, senátorům nebo médiím. Iniciativa nabízí devět fotografií významných historických českých osobností, které upozorňují na problémy vysokého školství.

Lidé mohou vybrat názor Boženy Němcové, Tomáše Garrigua Masaryka, Jana Ámose Komenského či Karla Havlíčka Borovského. Pak stačí politikům poslat e-mail s fotografií jedné z osobností se zavázanýma očima včetně citace, která upozorňuje na některý z problémů. Lidé navíc mohou připsat i vlastní vzkaz či názor.

Eliška Krásnohorská se nemůže dívat na to, jak je studium i bez školného pro studenty stále dražší.

"Bílá kniha terciárního vzdělávání chce předat rozhodující podíl na řízení vysokých škol reprezentantům byznysu a regionálním politikům. Chceme zrušit šest set let trvající systém nezávislosti univerzit? Budou pak veřejné vysoké školy ještě sloužit veřejnosti?" ptá se z letáku socha Borovského.

Na nízké platy pedagogů poukazuje zase Komenský. "Generální ředitel ČEZ by mohl ze svého ročního příjmu zaplatit na jeden rok 275 profesorů Univerzity Karlovy. Co je to za ne-řád?" rozčiluje se Komenský.

Alibistická podpora
E-maily už obdrželi Jiří Paroubek (ČSSD) nebo exministr školství Ondřej Liška (SZ). "Liška nám sice vyjádřil podporu, ale když byl u moci, tak nic nedělal. Považujeme to za alibismus," říká Pavlík. "Bílá kniha řešením není," zopakoval.

Bílá kniha, která se zabývá reformou vysokého školství, narazila na kritiku odborné veřejnosti. Ještě v březnu ji tehdejší ministr školství Ondřej Liška označil za mrtvý dokument. Současná šéfka ministerstva Miroslava Kopicová se ale k Bílé knize vrátila. A to se právě iniciativě Už se na to nemohu dívat nelíbí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.