Lidovky.cz

Fischer se pustil do politiků. Vláda nemůže suplovat jejich práci, řekl

Česko

  18:06
PRAHA - Premiér Jan Fischer po dnešním jednání vlády prohlásil, že vláda nemůže nahrazovat neschopnost či neochotu stran vzájemně spolupracovat. Kabinet podle něj využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Využít chce i dividendy ČEZ. Poslanci minulý týden schválili v rozpočtu změny, které podle vlády skrytě navyšují dříve schválený schodek 163 miliard korun.

Premiér Jan Fischer po jednání vlády 14. prosince na tiskové konferenci. foto: ČTK

Dopoledne jednal Fischer s ministrem financí Eduardem Janotou a požádal ho, aby navzdory výsledku sněmovního hlasování o státním rozpočtu na příští rok zůstal šéfem státních financí. Janota odpověděl kladně.

"My jsme taková zvláštní úřednická vláda. My nejsme typická úřednická vláda, to je, názor, za kterým stojím," zdůraznil Janota. Kabinet podle něj nemá zastoupení ve sněmovně, ačkoliv i v kabinetu jako ve sněmovně existují "dvě vyhraněnější skupiny názorů". "V tom je zvláštnost i složitost projednávání jakýchkoliv méně populárních opatření, před kterými tato vláda stojí a která bude muset řešit," prohlásil Janota.

Připustil, že minulý týden po jednání o rozpočtu měl v Poslanecké sněmovně pocit marnosti. "To nemusí být jen můj pocit, ale všech mých kolegů, kteří nějakým způsobem se podíleli na formulaci, projednávání a vysvětlování úsporného balíčku," podotkl Janota.

Hlasování o rozpočtu podle premiéra ohrožuje závazek vlády udržet schodek na úrovni 5,3 procenta HDP. Část změn, které poslanci odsouhlasili, podle něj jde na úkor mandatorních výdajů státu, a právě proto skrytě schodek zvyšuje.

Hlasování o návrzích mé vlády jsou odpovědností politiků, řekl Fischer

"Vláda, jejímž jsem předsedou, se v Poslanecké sněmovně neopírá o jasně definovanou koalici politických stran, a hlasování o jejích návrzích - včetně návrhu zákona o státním rozpočtu - je tedy především odpovědností samotných politických stran a jejich vyjednávání," zdůraznil premiér.

V pořadu České televize Interview ČT24 později řekl, že čeká, že parlamentní strany nyní zformulují, zda vládu podporují. "Čekám na to, že se strany k vládě vymezí, a podle toho si vláda bude hledat další cestu a bude uvažovat o svém dalším osudu," zdůraznil. Mimo jiné v této souvislosti uvedl, že bude v úterý jednat s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

"Budu hledat takové východisko, které bude podle mého nejlepšího vědomí a svědomí ve prospěch této země a její správy do období řádných voleb," prohlásil ministerský předseda. Uvítal by, kdyby vláda "v zásadě žila s podporou napříč politickým spektrem, a když už ne s podporou, tak aspoň s tolerancí".

Premiér zdůraznil, že kabinet využije všech možností, jak udržet v příštím roce schodek státního rozpočtu na deklarované hranici 5,3 procenta HDP.

První bude krytí 5,1 miliardy korun, o které byl zkrácen rozpočet Fondu dopravní infrastruktury, z dividend ČEZ. Druhým úspora 3,1 miliardy v rozpočtech jednotlivých resortů. Čtyři miliardy hodlá vláda získat plošným vázáním výdajů rozpočtu v kapitolách, kde jej sněmovna nesnížila. Kromě kapitol obrany a zemědělství by se to mělo týkat v podstatě všech částí rozpočtu. Opatření se nebude týkat také výdajů na důchody, sociální dávky, vědu a výzkum a na spolufinancování projektů Evropské unie.

Prohlášení premiéra Jana Fischera

1) Předsedou vlády jsem byl jmenován v důsledku vnitropolitické krize a neschopnosti politických stran vytvořit normální politickou vládu. Mému jmenování předcházela dohoda tří politických stran a pověření jsem přijal s cílem dovést v klidu zemi k parlamentním volbám. Tento úkol trvá i po zrušení termínu předčasných parlamentních voleb.

2) Vláda, jejímž jsem předsedou, se v Poslanecké sněmovně neopírá o jasně definovanou koalici politických stran a hlasování o jejích návrzích - včetně návrhu zákona o státním rozpočtu - je tedy především odpovědností samotných politických stran a jejich vyjednávání. Současná vláda nemůže nahrazovat neschopnost, či neochotu politických stran mezi sebou spolupracovat.

3) Vláda předložila návrh rozpočtu na rok 2010, který připravila na základě parametrů, s nimiž Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas, když letos v říjnu podpořila tzv. vládní balíček úsporných opatření. Vládou navržený schodek 5,3 procenta HDP odpovídá mému veřejnému závazku, s nímž jsem spojil své pokračování v roli předsedy vlády.

4) Výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně o návrhu rozpočtu, respektive rozhodnutí sněmovny o změně struktury výdajů v objemu 12,5 miliard korun, splnění tohoto mého závazku (udržet schodek na hranici 5,3 procenta HDP) ohrožuje. Část změn provedených v rozpočtu Poslaneckou sněmovnou jde totiž na úkor mandatorních výdajů státu, a ve skutečnosti je tak skrytým zvýšením schodku státního rozpočtu, a s tím jako předseda vlády nemohu souhlasit.

5) Za této situace vláda využije všech možností, které vládě dává zákon, aby schodek státního rozpočtu udržela na deklarované hranici 5,3 procenta HDP. K tomu povedou následující kroky:
A - 5,1 miliardy korun, o které byl zkrácen rozpočet Fondu dopravní infrastruktury, budou na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny pokryty převodem z privatizačního účtu, respektive dividendou ČEZ.
B - 3,1 miliardy korun, o které byly Sněmovnou zkráceny kapitoly vybraných resortů, vláda uspoří v rámci jednotlivých kapitol, případně v mimořádných případech rozhodne o krytí výdajů na úkor rozpočtové rezervy.
C - 4,0 miliardy korun vláda získá plošným vázáním výdajů státního rozpočtu v kapitolách, kterým Poslanecká sněmovny rozpočet nesnížila. To v průměru na jednu vázanou kapitolku činí pět procent, přičemž z vázání výdajů budou vyloučeny výdaje jako důchody, sociální dávky, výdaje na vědu a výzkum, kofinancování EU atd. V pololetí vláda vyhodnotí plnění státního rozpočtu a v případě, že se bude vyvíjet pozitivně, vázané výdaje uvolní.

Jan Fischer, předseda vlády ČR

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.