Lidovky.cz

Česko má síť kardiovaskulárních center, tvoří ho 17 klinik

Evropa

  16:51
Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo národní síť kardiovaskulárních center. Tvoří ho 17 pracovišť, z toho 11 komplexních. Všechna zařízení zajišťují péči o zvlášť nákladné a složité případy v kardiochirurgii, intervenční kardiologii či transplantace srdce. Žádná pracoviště se neruší.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. foto: ČTK

Centra mohou v příštím roce získat 1,4 miliardy korun na zásadní modernizaci, doplnil náměstek ministryně Marek Šnajdr. Seznam center zveřejní ministerstvo ve věstníku, který vydá ještě letos.

Podle Šnajdra nehrozí protesty pracovišť, jako tomu bylo v případě sítě onkologických a traumatologických center, kde již existovala síť a v auditech byla některá pracoviště vyřazena. Síť kardiovaskulárních center se tvořila zcela nově.

Nemoci srdce a cév jsou na prvním místě příčin úmrtí v Česku. Ročně na ně umírá přes 50.000 lidí, což je přes polovinu všech úmrtí. Nemoci oběhové soustavy si v roce 2000 vyžádaly výdaje na zdravotní péči 7,5 miliardy korun, v roce 2007 již 18,6 miliardy. Péče o tyto pacienty nebyla dosud v Česku rozčleněna do sítě a neexistovala komplexní centra, jako to už je v péči onkologické či traumatologické.

Kardiovaskulární péče pro dospělé a děti v ČR

Komplexní kardiovaskulární centra

- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady/Praha
- Všeobecná fakultní nemocnice/Praha
- Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice Na Homolce/Praha
- Fakultní nemocnice Motol/Praha
  děti všeho věku včetně ještě nenarozených
- Institut klinické a experimentální medicíny/Praha
- Fakultní nemocnice Plzeň
- Fakultní nemocnice Hradec Králové ve spolupráci s Pardubickou krajskou nemocnicí, a.s., Artur Koblitz, s.r.o. a Kardio-Troll s.r.o.
- Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s Městskou nemocnicí Ostrava
- Nemocnice Podlesí, a.s.
- Fakultní nemocnice Olomouc
- Nemocnice České Budějovice, a.s.
- Fakultní nemocnice u sv.Anny a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice Brno
- Fakultní nemocnice u sv.Anny a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice Brno

kardiovaskulární centra
- Krajská nemocnice Tomáše Bati, a.s./Zlín
- Krajská zdravotní Ústí nad Labem, o.z.
- Krajská nemocnice Liberec, a.s.
- Nemocnice Jihlava
- Ústřední vojenská nemocnice Praha
- Karlovarská krajská nemocnice, a.s.



"Koncentrace do center znamená zásadní a systémový krok k zajištění špičkové kardiovaskulární péče pro všechny pacienty na území celé ČR. Neznamená rušení pracovišť, ale jen vyčlenění těch, která budou garantovat péči pro zvlášť nákladné a složité případy," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

"Přivítali jsme možnost auditů, kterými byl uveden do praxe národní kardiologický program. Jsme velmi rádi, že ministerstvo podpořilo dlouhodobou koncepci, kterou odborné společnosti už léta prosazují," řekl novinářům přednosta 3. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a člen výboru České kardiologické společnosti profesor Petr Widimský.

Jedno centrum na milion obyvatel
Společnost doporučila jedno komplexní centrum na milion obyvatel, což zhruba odpovídá rozhodnutí ministerstva, dodal. V auditech uspělo 17 center, z nich 11 bude mít v názvu komplexní, protože
zajišťují komplexní péči v oboru kardiologie, angiologie, cévní chirurgie, intervenční radiologie a kardiochirurgie. Šest dalších center zařazených do sítě nebude mít kardiochirurgii, ostatní péči poskytne v plném rozsahu. Dvě komplexní centra, v Praze a Brně, zajistí vedle péče o dospělé i specializovanou péči o dětské pacienty.

Žádné komplexní centrum není v Ústeckém a Karlovarském kraji, což podle profesora Widimského souvisí s menší hustotou osídlení. Naproti tomu v Moravskoslezském kraji jsou centra dvě, žije zde hodně lidí. "Centra jsou rozmístěna podle hustoty obyvatel, ne podle vzdálenosti," vysvětlil.

Komplexní centra mohou předkládat projekty na modernizaci a dovybavení až do 80 milionů korun, ostatní centra do 60 milionů. Náměstkyně Markéta Hellerová uvedla, že centra musela v auditech doložit dostatek zkušených odborníků, aby zajistila nepřetržitou péči ve vybraných oborech, a také dostatečné technické a prostorové vybavení. Budou koordinátory péče v regionu a budou se podílet na výzkumu, vzdělávání lékařů a zavádění nových poznatků do praxe.

Šnajdr shrnul, že v rámci integrovaného operačního programu může české zdravotnictví získat z EU až osm miliard korun. Kromě peněz pro traumatologická či onkologická centra, která už za ně letos nakoupila nové přístroje, se počítá s penězi například pro národní síť iktových jednotek, která by po auditech měla vzniknout v příštím roce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.