Lidovky.cz

Další přestřelka mezi ODS a ČSSD, tentokrát kvůli miliardám na pojistném

Česko

  17:57
PRAHA - ČSSD a ODS se vzájemně viní z údajně chybné úpravy výběru pojistného na sociální zabezpečení. Podle socialistů kvůli chybě stát může přijít zhruba o 130 miliard korun. Může za to podle nich bývalá vláda Mirka Topolánka. Místopředseda ODS a někdejší ministr práce Petr Nečas to ostře odmítl. Za možné problémy s výběrem pojistného je podle nich naopak odpovědná ČSSD, protože ve sněmovně prosadila zmatečnou podobu zákoníku práce a zákona o nemocenské.

Jiří Paroubek (ČSSD) a Mirek Topolánek (ODS). foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Předseda ČSSD Jiří Paroubek upozornil na to, že v zákoníku nebyla od ledna do června roku 2007 věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává. Stát údajně neměl zákonný podklad pro jeho vybírání.

Ministerstvo práce s touto interpretací nesouhlasí, vyměřovací základ byl podle jeho názoru určen vládním nařízením. Vláda se dnes podle premiéra Jana Fischera tímto problémem nezabývala.
Premiér se podle svých slov o něm pouze separátně bavil s ministry financí a práce a sociálních věcí. "Až bude problém plně na stole, budeme se jím zabývat. Považujeme jej za velmi závažný," uvedl Fischer na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.

Podle Nečase odpovědnost za možné vrácení více než 100 miliard korun zaměstnavatelům nese především ČSSD. "Odpovědný je především sám Jiří Paroubek. Byla to jeho vláda, která spustila legislativní sociální populistickou smršť na jaře roku 2006. Důsledkem bylo zbrklé, často zmatečné a chaotické projednávání mnoha zákonů, kdy docházelo k obrovskému množství legislativních chyb," uvedl v tiskovém prohlášení.

Topolánkova vláda podle něj na chyby v zákoníku upozorňovala, a navrhovala proto jeho roční odklad. ČSSD a KSČM to ale ve sněmovně zablokovaly.

Úprava vznikla v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí vedl Zdeněk Škromach (ČSSD). Novelu zákoníku předložil Škromach v červnu 2005, chybu neobsahovala, zdůraznil Paroubek. Nedostatek se do ní prý dostal při listopadovém jednání ve sněmovním sociálním výboru, tvrdí šéf socialistů. Tomuto výboru od července 2004 do června 2006 předsedal sociální demokrat Jaroslav Krákora.

Paroubek: Nedbalost Topolánka a neschopnost Nečase
Ministerstvo podle Paroubka o problému vědělo. Opravit ho ještě za
Škromacha se nestihlo, novelu ale ministerstvo připravilo. V září 2006 se změnila vláda a problém zdědil Nečas, který zvolil místo změny zákona vládní nařízení. Podle předsedy ČSSD Legislativní rada vlády uvedla, že má o takovém postupu pochyby. Vláda prý navzdory tomu nařízení schválila. Označil to za "neuvěřitelnou nedbalost" Topolánkovy vlády a "kolosální neschopnost" Nečase.

Podle Nečase ale bylo nařízení vlády nejrychlejším způsobem, jak napravit chybu, kterou Topolánkova vláda odhalila. Toto řešení podle něj připravili odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí. ČSSD ho tehdy nezpochybňovala a hlasovala pro něj, uvedl. "Topolánkova vláda jen zachraňovala pacienta před jistým kolapsem. Obvinit záchranáře, že problém způsobil, je zlé a absurdní," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.