Lidovky.cz

Policie znovu obvinila z daňových úniků miliardáře Berana

Česko

  13:26aktualizováno  13:31
PRAHA - Protikorupční policie dnes znovu obvinila miliardáře Davida Berana. Viní jej z daňového úniku ve výši 180 milionů korun. Jedná se o stejný čin, za jaký už byl obviněný už loni v červnu. Státní zástupce ale později rozhodnutí policie zrušil.

David Beran se svou partnerkou Terezií Dobrovolnou na snímku z roku 2008. foto: ČTK

Jediný rozdíl oproti loňskému obvinění je v v částce, o kterou měl Beran stát připravit. Ta byla snížena z původních 260 milionů o 80 milionů. Informoval o tom dnes server Novinky.cz.

Podle serveru se dnes Beran osobně dostavil k podání vysvětlení a obdržel od vyšetřovatele nové usnesení o zahájení trestního stíhání. Proti němu ale Beran podal stížnost. Výslech tedy nakonec neproběhl, protože podnikatel si vzal čas na jeho přípravu.

Až deset let vězení

Daňového úniku se měl Beran údajně dopustit ve firmě Profi Credit Czech a. s., jejímž je hlavním akcionářem a v jejíž kancelářích policie provedla loni v únoru rozsáhlou razii.

V letech 2001 až 2007 si podle tato firma brala úvěry od společností sídlících na britském ostrově Man a v Nizozemsku.

Beran podle původního obvinění policie zatajil, že je osoba spojená s těmito zahraničními firmami, což by znamenalo, že by musel platit vyšší daň. Právě tím měla vzniknout státu škoda. Přestože je nyní domnělá škoda nižší, Beranovi nyní hrozí až deset let vězení.

Vizitka Davida Berana

David Beran začínal v roce 1991 jako prodejce kopírek, brzy se zaměřil na leasing a půjčky firmám i občanům, pak peníze investoval i do různých, zejména průmyslových podniků. Základem jeho podnikání je úvěrová společnost PROFI CREDIT Czech (původně Profireal), která kromě ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

V posledních letech Beran vedl a stále vede řadu soudních i arbitrážních sporů, které pramení zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinkou KKCG.

Oba podnikatelé se na přelomu tisíciletí podíleli například na privatizaci strojíren Vítkovice, plánovali také spojení firem Vítkovice, ŽDB a Bonatrans ve velký strojírenský holding. Oba se ale poté rozešli ve zlém a v několika kauzách po sobě navzájem požadují miliardy korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.