Lidovky.cz

ODS do sněmovny hodila ručník. Levice má v navrhování zákonů pré

Česko

  11:00
PRAHA - Přes sto poslaneckých návrhů čeká podle webu sněmovny na nejrůznějších místech a úrovních na zpracování v dolní komoře parlamentu. Občanští demokraté jich podali méně než deset. Za ostatními v tomto směru zaostávají.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek při jednání předsedů politických stran a poslaneckých klubů, kteří se sešli 11. září v pracovně předsedy dolní komory parlamentu v Praze. foto: ČTK

Rezignace na podávání vlastních návrhů zákonů. A když, tak se jedná o poměrně "bizarní" záležitosti typu zákaz billboardů u silnic a dálnic. Taková je bilance občanských demokratů podle internetových stránek Poslanecké sněmovny při pohledu na kolonku Neukončené sněmovní tisky.

"V ráži" jsou naproti tomu socialisté, kteří podali přes dvě desítky vlastních, vesměs zásadních poslaneckých návrhů změn. Včetně tzv. milionářské daně nebo třeba návrhu na jednorázový příspěvek důchodcům, který by stát mohl vyjít na dalších 5 až 8 miliard korun.

Další zhruba desítku návrhů norem navíc socialističtí poslanci připravili spolu s kolegy z jiných stran. Jako například zákon o lobbingu s komunisty a zelenými. Nebo spolu se šéfem zelených Ondřejem Liškou o zrušení možnosti, aby byly akciové společnosti s akciemi na doručitele.

Jen co odsouhlasí Filip s Paroubkem
Lepší bilanci než občanští demokraté mají i komunisté (15 samostatných návrhů). Lidovci prosazují třeba loterijní zákon či novelu zákona o nemocenském pojištění. Jinak své síly, stejně jako zelení, spojují s poslanci dalších stran.

Zřejmě ideologicky nejsilnějším návrhem ODS je novela zákona o daních z příjmu. Skupina poslanců ODS v čele s Martinem Doktorem (na návrhu je podepsán i exposlanec a šéf ODS Mirek Topolánek) by ráda zrušila daňovou uznatelnost výdajů a nákladů příspěvků na stravenky. Jinak se občanští demokraté, kteří předkládají okolo deseti návrhů zákonů, do "větších akcí" nepouštějí.
"V tuto chvíli to nemá logiku, protože jsou před námi pouze dvě schůze sněmovny," tvrdí místopředseda ODS Ivan Langer.
Argumenty, že návrhy zákonů mohla jeho strana předkládat už dříve, nebere. "Ve sněmovně vládne koalice šrotovného a tato koalice brzdí návrhy, které předkládala ještě minulá vláda. Můžete návrhy zákonů dávat, ale byla by to pokrytecká hra. Protože tady se bude projednávat jen to, co si odsouhlasí Filip s Paroubkem," dodává Langer.

S tím ale nesouhlasí poslanec ODS Libor Ježek z Liberecka. Ten už v příštích volbách nebude kandidovat, mezi stávajícími poslanci strany ale patří co do počtu návrhů zákonů mezi nejaktivnější. "Pravdou je, že poslanecký klub ODS přestal pracovat. Nevím, jestli se na tom podepsalo to, že jsme ztratili vládu," uvedl Ježek. Dodal, že "situaci ve sněmovně nepomáhá ani fakt, že je předseda strany v ilegalitě".

Ježkův názor kromě Langera odmítá například také pardubický lídr ODS Daniel Petruška. "Naší strategií je hlavně uhájit to, co sněmovnou prošlo za celé čtyři roky, kdy vládly naše vlády. Určitě jsme na nic nerezignovali a neplatí, že by klub nepracoval. Spíš akceptujeme realitu a rozložení sil ve sněmovně," podotkl Petruška. Šéf ODS Mirek Topolánek navíc včera oznámil, že jeho strana ustoupí od některých návrhů zákonů z dílny jeho strany jak ve sněmovně, tak v Senátu, které by prohlubovaly schodek státního rozpočtu.

ČSSD: Jsme pracovitější
Faktem ale je, že když se socialisté spojí s komunisty, někdy lidovci, jindy zelenými nebo přeběhlíky v čele s Vlastimilem Tlustým, pravice nemá šanci jejich návrhům zamezit ani prosadit vlastní. "Jistě jsme rádi, že se nám pro naše návrhy daří získávat více hlasů, než když tu byla pevná vládní koalice," připouští jeden z nejaktivnějších zákonodárců ČSSD Jeroným Tejc.

Ten se zároveň nijak netajil, že v dnešních dnech mají z ODS vesměs legraci. "Když se podívám na předložené návrhy za celé volební období nebo i na počet vystoupení, musím konstatovat, že jsme trošku více pracovití. A to trošku je v uvozovkách, protože rozdíl je opravdu obrovský," řekl Tejc.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.