Lidovky.cz

Střední škola a co potom?

Česko

Jedním z hledisek při výběru střední školy jsou i plány, co dál po jejím dokončení – a zejména jaké bude navazující vzdělávání. Pro pomaturitní studium, a to nejen pro vysoké, ale i vyšší odborné školy, jsou ideální průpravou obory s vysokým podílem všeobecně vzdělávacích předmětů.

Vedle oborů gymnaziálních do této skupiny škol patří také lycea, orientovaná např. technicky, ekonomicky atd. Studenti sice musí počítat s tím, že v dané oborové orientaci nezískají přímo odbornou kvalifikaci, lycea jim nicméně mohou i díky svým učebním plánům napovědět, kterým oborům by se mohli v budoucnu věnovat. Oborově nevyhraněným aspirantům na vysokoškolské studium lze jen doporučit, aby se již v průběhu první poloviny studia (v závěrečných ročnících bude na podobné věci už pozdě) pokusili získat informace o jednotlivých profesích a zjistili si, jak vypadá běžný pracovní den, jaké jsou nároky na celoživotní vzdělání (atestace, povinné kurzy apod.), šance na nalezení pracovního místa či finanční podmínky u čerstvých absolventů. Střední odborné školy připravují své studenty hlavně pro praxi, přesto mezi studenty vysokých škol stoupá podíl jejich absolventů. I zde je ale třeba uvažovat, jak zaměřenou školu zvolit. Mnozí absolventi obchodních akademiích se například rozhodují pro studium práv, maturanti z průmyslovek zase volí ekonomické obory.

***

Jak si vybrat? Nejdůležitějším kritériem při volbě byla měla být uchazečova motivace. Mnoho rodičů vybírá pro své nadané děti s výborným prospěchem gymnázium – a jejich děti přitom uvažují o SOŠ. Někteří rodiče mohou naopak z opatrnosti zamítat gymnázium a nutí dětem odborně zaměřenou školu. V těchto případech může pomoci diagnostika provedená například pedagogicko-psychologickou poradnou.

O autorovi| PAVLA HOUŠTECKÁ, Autorka je studijní konzultantka

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.