Lidovky.cz

Bývalý ministr Němec stále pracuje pro stát, za tučné provize

Česko

  6:00
PRAHA - Když se v roce 2006 stylizoval do role kuřáka marihuany a snažil se přilákat Unii svobody voliče reklamami, ve kterých hořely lidské větry, zdálo se, že Pavel Němec v politice definitivně končí. Bývalý ministr spravedlnosti si však dokázal udržet vliv nejen na politické dění, ale i na jednotlivé resorty.

Pavel Němec foto: Lidové noviny

Krátce před svým odchodem z ministerstva uzavřít nejlépe dlouhodobou a obtížně vypověditelnou smlouvu se spřáteleným advokátem bez výběrového řízení. Po několika měsících se s ním spojit, přizvat k tomu ještě svoji sestru a pak uzavřenou smlouvu převzít do své moci.

Přesně takový je recept Pavla Němce, jak si vydělat nějaké peníze, ale hlavně: udržet si detailní přehled o tom, co se v daném resortu děje. V rámci smlouvy totiž obvykle bývá zakotven přístup k veškerým informacím na ministerstvu.

Stejným způsobem bývalý ministr, soudem označený člen tzv. justiční mafie, který má blízké vazby na šéfa ODS Mirka Topolánka, postupoval už několikrát.

Naposledy MF Dnes na sklonku loňského roku upozornila na podle výše popsaného scénáře získaný kontrakt na ministerstvu spravedlnosti. Ze smlouvy, kterou mají LN k dispozici, vyplývá, že kontrakt s advokátem Jaromírem Bláhou uzavřeli Němcovi podřízení 1. května 2006, tedy jen pár týdnů před volbami, ve kterých měla Němcova Unie svobody mizivou naději na úspěch.

Se stejným Bláhou, dobrým známým Němcovy sestry Jany Navrátilové, v lednu 2009 založil exministr společnou advokátní kancelář Němec, Bláha a Navrátilová a kontrakty všech tří zúčastněných přešly na ni.

Smlouva je napsaná až do 30. dubna letošního roku, Bláhovi určuje měsíční paušál ve výši čtyřiceti tisíc korun. Za každý měsíc by pak advokátní kancelář měla odvést 24 hodin práce, za každou další hodinu si měla přijít na dva tisíce, kromě toho mají její zaměstnanci nárok i na výdaje na ubytování a stravné, cestovní výkazy a poplatky související s prací pro ministerstvo. 

K poslednímu dni loňského roku si kancelář přišla celkem na dva miliony čtyři sta čtrnáct tisíc korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.