Lidovky.cz

Prověrky Opencard se shodly: smlouva s Haguess je nevýhodná

Česko

  15:32
PRAHA - Tři posudky, které prověřovaly sporný projekt Opencard, se v některých závěrech liší. Týká se to nákladů nebo přidělování zakázek. V podstatné věci se ale shodnou: Nedostatky projektu byly především v jeho počátcích a smlouva, kterou má město s firmou Haguess, je nevýhodná.

Opencard foto: Fluger René ČTK

Posudky jinak vyčíslují například celkové náklady na Opencard, odlišně se vyjadřují také k přidělování veřejných zakázek. Primátor Pavel Bém (ODS) v tom ale nevidí problém. Město má podle něj teď díky prověrkám o Opencard takové informace, jaké o jiných městských projektech nemá.

Podle ředitele magistrátu Martina Trnky se však prověrky shodují v tom, že nedostatky projektu byly především v jeho počátcích a že smlouva, kterou má město s hlavním dodavatelem, firmou

Prověrky Opencard

Audit č. 1
byl proveden společností Nexia na žádost náměstka primátora Rudolfa Blažeka. Ukázal, že náklady na projekt Opencard jsou 888 milionů korun, výnosy žádné.

Audit č. 2
zadal primátor Pavel Bém u firmy eFractal, ta zjistila nevýhodné licenční podmínky ve smlouvě se společností Haguess, která měla v projektu výjimečné postavení.

Další prověrku si objednal šéf kontrolního výboru zastupitelstva František Hoffman z KSČM u společnosti Apogeo. Měla odhalit, zda nebyl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek.

Výsledek: Magistrát postupoval podle pravidel

Haguess, je nevýhodná.

Rada hlavního města dnes projednala výsledky druhé a třetí prověrky projektu Opencard. Tyto posudky si zadalo město a kontrolní výbor pražského zastupitelstva poté, co byly zveřejněny závěry prvního hloubkového auditu.

Ten tvrdil, že stav projektu neodpovídá jeho nákladům. Prahu údajně do poloviny roku 2009 stál 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové.

Nedošlo k porušení zákona
První audit, který byl zveřejněn už loni, tvrdil, že některé zakázky byly vypsány v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Úředníci je totiž rozdělili na několik zakázek malého rozsahu. Auditoři byli přesvědčeni, že cílem Operace bylo zadání služeb předem vybraným firmám.

Třetí prověrka, kterou si zadal kontrolní výbor zastupitelstva, ale uvádí, že "magistrát postupoval dle pravidel pro zadávání veřejných zakázek upravených zákonem o zadávání veřejných zakázek".

Původní prověrka vyčíslila náklady na projekt Opencard do poloviny roku 2009 na 888 milionů korun. Druhý posudek, který zadal ředitel magistrátu Trnka, ale vyčíslil náklady zhruba o 150 milionů korun nižší.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.