Lidovky.cz

Lovec mrazů se těší, že naměří alespoň minus 30 stupňů

Česko

  17:00
VIMPERK - Amatérský meteorolog Antonín Vojvodík se už nemůže dočkat středečního rána. Podle meteorologů mají být právě v daný čas mrazy až minus 25 stupňů Celsia.

Lovec mrazů Antonín Vojvodík s termografem v nejchladnějším měřeném místě v České republice v Jezerní slati u šumavské Kvildy foto: ČTK

A muž, mezi přáteli zvaný lovec mrazu, stejně jako tisíckrát předtím obuje běžky a vydá se na túru ze šumavského Churáňova pod Jezerní slať, kde pravidelně kontroluje teploměr na takzvané účelové meteorologické stanici.

Místo v horském údolí patří kvůli unikátním přírodním podmínkám k nejstudenějším místům v Česku a teplota tady často i v létě klesá pod bod mrazu.

Nyní se Antonín Vojvodík těší, že by po třech letech, kdy se mu ani jednou nepodařilo naměřit překročení třicetistupňové hranice, konečně mohl padnout nějaký dlouhodobý rekord. "Už by bylo načase. Za poslední tři roky to byla opravdu slabota," stěžuje si Vojvodík.

Vůbec největší mráz naměřil pod Jezerní slatí v lednu 1987, kdy teploměr ukázal rekordních 41,6 stupně pod nulou. Od té doby už čtyřicítka ale nikdy nepadla, několikrát, naposledy před šesti lety se ale teplota k magické čtyřicítce alespoň přiblížila.

"V lednu 2004 tady bylo minus 38,6," říká amatérský meteorolog. I když považuje za prakticky nemožné, aby zítra ukázal nový absolutní rekord, doufá, že alespoň "třicítka" by mohla padnout. "Snad to vyjde," říká Vojvodík.

Předpověď

V noci na úterý může na severovýchodě země klesnout rtuť teploměru až na minus 15 stupňů, stejné teploty očekávají meteorologové i v noci na čtvrtek.

Nejvyšší denní teploty mohou být o deset a více stupňů vyšší. Od čtvrtka by se mělo oteplit.

V horských údolích pak může přituhnout až na minus 25 stupňů.

Do středy má být přes den maximálně minus pět stupňů, pak by se mohlo oteplit až na minus dva stupně.

Od čtvrtka se zatáhne, mělo by i sněžit. Nejnižší noční teploty by se pak měly pohybovat jen kolem minus osmi stupňů Celsia.

Za měřením teploty na Šumavě, při kterém spolupracuje i s profesionálními meteorology, vyráží už třicet let. Na vlastní kůži tak mnohokrát zažil, co dokáže udělat mráz, při kterém by většina lidí nevystrčila ven ze svých domovů ani nos.

"Když teplota klesne pod třicet, vzduch mnohem lépe přenáší zvuky. Zdá se vám, že někdo mluví přímo za vámi a přitom jde o zvuk, vzdálený třeba tři kilometry," vysvětluje Vojvodík.

Při teplotách, atakujících čtyřicítku, zase podle něj praskají stromy, zejména břízy a buky. "Je to takový dutý zvuk," dodává. Člověk podle něj takové mrazy snadno přežije, jen musí počítat například s namrzáním víček a pálením v krku: "Jednou jsem byl tak zmrzlý, že jsem v autobuse mohl zaplatit jízdenku až po několika ujetých kilometrech. Předtím jsem prostě nemohl vytáhnout peníze z peněženky."

Amatérská meteorologie je ale pro něj natolik oblíbeným koníčkem, že ho ještě nikdy nenapadlo zůstat při extrémních mrazech raději v teple domova. Právě naopak. Sotva meteorologové předpovídají nějaký ten silnější mráz, už se těší, jak obuje běžky a vyrazí zkontrolovat svou stanici.

Co kdyby přece jen teploměr ukázal ještě nižší teplotu než dosud rekordních téměř 42 stupňů pod nulou? "Těším se ale i na třicítky. V posledních letech mě počasí zklamalo," říká Vojvodík.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.