Lidovky.cz

Klaus jednal v Ostravě s polskou menšinou. Řešil i dvojjazyčné tabule

Česko

  22:45
OSTRAVA - Představitelé polské menšiny v Moravskoslezském kraji chtějí změnu zákona o obcích. Norma totiž řeší i zřizování výborů pro národnostní menšiny, které se v obcích zabývají polskými záležitostmi.

Prezident Václav Klaus v Ostravě s hejtmanem Moravskoslezsého kraje Jaroslavem Palasem. foto: ČTK

Zástupci menšiny ale tvrdí, že současná verze je neprůhledná a dává prostor k manipulaci při volbě jednotlivých členů výborů. Někde jsou pak výbory nefunkční, řekl předseda Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek, který dnes na toto téma v Ostravě jednal s prezidentem Václavem Klausem.

Szymeczek věří, že menšině Klaus může s legislativními změnami pomoci. "Jde nám o to, aby byl zákon o obcích víc průhledný. A záležitosti kolem výboru jednodušší," řekl předseda. Podle zákona vznikají výbory v obcích, kde žije víc než deset procent Poláků. Szymeczek ale tvrdí, že v některých obcích při volbě členů dochází k manipulaci a nekorektnímu jednání. "Tyto výbory jsou pak zablokované, nefunkční a nepodporují polskou věc," řekl předseda kongresu.

"Ničení polských tabulí je vandalství, ne akt nacionalismu"
Klaus po jednání se zástupci s polskou menšinou řekl, že podle něj jsou česko-polské vztahy na dobré úrovni. Připustila ale, že se občas mohou objevit problémy. "Myslím, že se to musí řešit na lokální úrovni. Prvním místem je výbor pro národnostní menšiny kraje, tady to je místo, kde se mají setkávat," míní Klaus. Podle něj je zbytečné zakládat nové organizace, které by problematiku duplicitně řešily.

Zástupci menšiny se na jednání dotkli i problému ničení polských nápisů z dvojjazyčných tabulí. V tomto směru se obě strany shodly na tom, že spíš než o akt nacionalismu jde o vandalství. Ani Szymeczek se nebojí, že by za ničením polských nápisů bylo zhoršení česko-polských vztahů. "Shodli jsme se na tom, že to jsou excesy, které snad rychle pominou. Říkali jsme panu prezidentovi, že by to chtělo větší osvětu pro většinovou společnost," řekl.

Problémy má hlavně Český Těšín 
Problémy s útoky vandalů má například Český Těšín na Karvinsku. Některé dvojjazyčné tabule s polskými nápisy z ulic města zcela zmizely, desítky dalších byly poškozeny. Město obnova nápisů stojí tisíce korun. Problémem se už zabýval i polský prezident Lech Kaczyński. "Poláci mají právo na ochranu svého jazyka, právo, které Polsko dodržuje vůči menšinám žijícím na polském území," řekl při nedávné návštěvě České republiky.

Od srpna 2008 do konce loňského roku bylo v Českém Těšíně odcizeno pět uličních tabulek s polským textem, sprejem jich bylo poškozeno dalších několik desítek. "Jde o akt vandalství, poškozování cizí věci. Mrzí mne, že dnes, když se otevřely hranice a žijeme společně v Evropské unii, někteří lidé takto vyjadřují svůj postoj," uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL). Podle něj se ve městě k polské národnosti hlásí 16,1 procenta občanů, v Českém Těšíně žije asi 25 500 obyvatel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.