Lidovky.cz

Ombudsman: Stát nesmí brát rodičům nemocných dětí příspěvky

Česko

  15:18
BRNO/PRAHA - Ombudsman Otakar Motejl považuje za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek.

Otakar Motejl foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ČTK dnes řekl, že rodiče nepochybně nárok na příspěvek na péči o nemocné dítě mají. Rozhodnutí kolegy odmítl také předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil. ČTK řekl, že tak malé dítě potřebuje při léčbě trvalý dohled a pomoc dospělého, samo obsluhu pumpy nezvládne.

Motejl již jednal s otcem dívky. Doporučil mu, aby nerezignoval a podle zákona požadoval nápravu současného stavu. Diabetickou pumpou si lidé s cukrovkou vpravují do těla inzulin. Pokud diabetik nedostane inzulin, může i zemřít.

Posudkový lékař však dospěl k závěru, že celodenní péče rodičů o dítě není nutná, protože si vystačí bez jejich pomoci. Podle Motejla je přitom naprosto jasné, že pomoc a péči rodičů kvůli svému onemocnění potřebuje, a oni tedy mají nárok na příslušnou sociální dávku.

Čtěte také

Profesor Kvapil uvedl, že dospělého naučí lékař měřit si hladinu cukru v krvi a upravit dávky inzulinu. Inzulinová pumpa napodobí funkce zdravého organismu a v budoucnu by mohla mít automatické vyhodnocování hladiny cukru v krvi a změnit sama dávkování. Zatím je nemá a pacient může naprogramovat jen stálou dávku. Když ji špatně odhadne, má inzulinu málo nebo moc a upadne do bezvědomí.

"Malé dítě to nezvládne. Ve čtyřech letech se také nedá vycepovat, aby jedlo v přesně stejnou hodinu přesně dané množství jídla, taková představa je nesmysl. Potřebuje proto trvalou péči a ošetřování rodičů - jinak mu hrozí, že bude mít vysokou glykémii a zemře, nebo bude mít hypoglykémii, a když neumře, zhloupne," shrnul profesor.

To, že děti s cukrovkou vypadají na první pohled zdravě, neznamená, že jsou zdravé. Jsou vážně nemocné a život jim umožňuje jen dodaný inzulin. "Někdo se prostě vyjádřil k něčemu, čemu vůbec nerozumí. Hlavně malé děti s diabetem jsou stále jednou nohou na pokraji smrti. Odborná společnost doporučuje, aby rodiče s nimi byli," řekl profesor.

Také obsluha inzulinové pumpy je podle něj poměrně složitá. I u dospělých lékaři zvažují, zda jim ji dají. "Pokud pacient nemá na obsluhu pumpy intelektuální potenciál, nedostane ji, protože jinak nadělá víc škody než užitku, natož malé dítě, které to vůbec nechápe," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.