Lidovky.cz

Kuřáky hlídají soukromá očka trafikantů

Česko

  20:01
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Když nám nepomůže stát, musíme si pomoci sami. S takovou filozofií začali rakouští trafikanti na vlastní pěst bojovat proti dovozu cigaret z Česka a ze Slovinska. Podle rakouské agentury APA si sdružení trafikantů najímá soukromé detektivy, kteří v českých a slovinských prodejnách tabáku přímo u hranic sledují Rakušany, nakupující větší než povolené množství kuřiva. Hříšníky tajně vyfotí, stejně jako značku jejich auta.
Cigarety (ilustrační foto)

Cigarety (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Pašeráci pak po čase dostanou domů výzvu, aby spolku trafikantů zaplatili neprodleně částku 350 eur (9400 korun) jako odškodné za to, že připravují domácí prodejce o obživu a ještě šidí stát na daních. Jinak by je mohla čekat civilní žaloba. I mnozí rakouští právníci však považují takový postup za stejně nelegální jako samotné pašování.

"Jasný případ vydírání"
"Dopis s výzvou o zaplacení odškodného už dostalo sto dvacet lidí," potvrdil právník sdružení trafikantů Alexander Todor-Kostic. Požadovaná částka zahrnuje podle něj náklady na detektivy, odměnu právní kanceláři a další související poplatky. "Sdružení trafikantů z odškodného rozhodně nezbohatne," tvrdí Todor-Kostic. Opatření by podle něj mělo zejména odradit pašeráky od porušování zákona.

Výzvy trafikantů

"Je to jasný případ vydírání. Kdyby se mi takový dopis dostal do ruky, okamžitě s ním běžím na policii," říká právník na výzvy trafikantů, aby provinilci zaplatili odškodné.

Rakouský tabákový zákon dovoluje dovoz pouze jednoho kartonu cigaret s českým nebo slovinským kolkem na osobu, za vyšší množství převáženého kuřiva hrozí vysoké pokuty. Protože jsou ale cigarety v Česku stále až o 40 % levnější než v Rakousku, Rakušané si z porušování zákona příliš těžkou hlavu nedělají.

Důkazem je fakt, že po vstupu Česka do schengenského prostoru bez hraničních kontrol poklesl rakouským trafikantům v příhraničí obrat až o 30 %. O peníze tak přicházejí nejen trafikanti, ale i státní kasa.

Najímání soukromých detektivů na pašeráky a posílání žádostí o odškodné však i mnohým rakouským právníkům připadá jako příliš silná káva. "Je to jasný případ vydírání. Kdyby se mi takový dopis dostal do ruky, okamžitě s ním běžím na policii," řekl listu Der Standard specialista na trestní právo Philipp Tschernitz.

Domnívá se zároveň, že detektivové sice možná mohou tajně fotit pašeráky cigaret, snímky ale nesmějí předávat dál ani zveřejňovat. Právník trafikantů však argumentuje tvrzením, že zákon dovoluje fotograficky či filmově zaznamenat jednání, které má kriminální povahu.

Rakouská hraniční kontrola - ilustrační foto

Celý spor je ještě o to pikantnější, že podle českých politiků se omezováním dovozu cigaret chová "kriminálně" i rakouský stát. Česko společně se Slovinskem totiž už na počátku roku 2008 jako první z postkomunistických států zvýšilo spotřební daň na cigarety na hranici, požadovanou starými členskými zeměmi EU. Podle unijních dohod tak mělo Rakousko automaticky zvýšit limit pro dovoz českých cigaret z jednoho kartonu na 800 kusů.

Rakušané by povolili jen české cigarety s německým nápisem
Rakušané ale na rozdíl od Němců, kteří se zvýšením limitu neměli problémy, vymysleli pod tlakem místní trafikantské lobby právní kličku. V údajné obavě o zdraví obyvatel sice Rakousko oficiálně povoluje dovoz až 800 kusů cigaret, ovšem pouze, pokud mají na krabičce varovný nápis v němčině. Jestliže je varování napsáno česky, zůstává i nadále povolen pouze jeden karton.

"Toto opatření se nám ale jeví spíše jako snaha ochránit domácí prodejce," řekl už dříve LN bývalý mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Když si Česko Rakousku na příslušnou novelu jejich tabákového zákona oficiálně postěžovalo, Rakousko zákon odmítlo zrušit. V dopise z dubna 2008 tehdejší rakouská ministryně zdravotnictví argumentovala tím, že rakouský stát musí především chránit zdraví vlastních obyvatel.

"Můžeme dál vést jednání s rakouskou stranou stejně jako zaslat diplomatickou nótu, požadující zrušení omezujících podmínek. Poslední možností je stížnost Česka na Rakousko k Evropské komisi," uvedl tehdy Bartovský. Dosud ale Česko této krajní možnosti nevyužilo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.