Lidovky.cz

ODS paralyzovala Sněmovnu, na levicové návrhy opět nedošlo

Česko

  13:43aktualizováno  19:20
PRAHA - Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny celý den zdržovala debata o protikorupčním balíčku. ODS pokračovala v obstrukcích, díky nimž minulý týden zbrzdila hlasování o návrzích levice o úpravě zdravotního pojištění, nemocenské či třináctého důchodu, a poslanci se nedostali k hlasování o žádném zákonu ani dnes. Na začátku schůze zelení a občanští demokraté navíc vyřadili z pořadu schůze hlasování o navýšení mateřské na dřívější úroveň. Zelení však chtějí v pátek navýšení podpořit.

Sociálně demokratický poslanec Lubomír Zaorálek se rozčiluje nad obstrukcemi ODS ve sněmovně. foto: ČTK

Jednání dopoledne na hodinu zdržela řeč bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera a odpoledne řečnický pult ovládli jeho straničtí kolegové Jiří Pospíšil a Marek Benda.

"Věřím, že hodinu a čtvrt dlouhý projev nebyl snahou o obstrukci, ale o věcnou diskuzi," komentoval jeho počínání ministr vnitra Martin Pecina. Za to Lubomír Zaorálek (ČSSD) mu spílal. "dovolíte si nám brát čas v boji s korupcí," řekl Zaorálek. Sociální demokraté postup ODS následně přirovnali k obstrukcím sládkovců. Občanští demokraté prý použijí "jakékoliv zákonné prostředky", aby zabránili přijetí levicových návrhů.

"Jednací řád sněmovny je využíván k politickým bojům a průtahům," komentoval to předseda zelených Ondřej Liška.

Korunní svědek jako spolupracující obviněný

Langer protikorupčnímu balíčku vytýká, že se snaží zavádět nové

Kurizoita Ivana Langera

"Udělejme si protikorupční audity k pozměňovacím návrhům, které máme ve sněmovně," řekl Langer v hodinové řeči.

právní instituty namísto, aby se policejní složky specializovaly a policie agenta používala na základě exekutivních opatřeních. "A na místo toho, abychom zde dnes slyšeli zprávu ministra vnitra o tom, co policie potřebuje, co ministr vnitra potřebuje, aby již existující právní institut byl naplňován, zde přicházíme s další novelou," prohlásil Langer na půdě sněmovny.

Ministr Pecina mu ale oponoval, že současná praxe policii využívat agenta neumožňuje. "Je zákoně definován tak, že ho policie nemůže použít," prohlásil ministr. "Já se snažím ten institut posunout do polohy, v jaké je v řadě vyspělých zemí," dodal.

Bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil v jádru proti novelizaci není, ale vadí mu, že přichází měsíc potom, co vstoupil v platnost nový trestní zákoník. "To se na mě nezlobte, i když nejsme odpůrce protikorupčního balíčku, přijde mi to jako neúcta k právnímu řádu," uvedl Pospíšil. Nový institut korunního svědka podle něj kopíruje klauzuli o spolupracujícím obviněném, který zavádí trestní zákoník od prvního ledna.

Agent provokatér nebo protikorupční agent?

Vládní novelizace trestního zákoníku a řádu přináší do českého

Marek Benda k protikorupčnímu balíčku

"Dopady na boj proti korupci jsou pouze ty, že se zvýší cena," řekl předseda sněmovního Ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). 

práva novinku v podobě korunního svědka a protikorupčního agenta. Podle vládního návrhu agent nesmí ve sledované osobě vyvolat úmysl zločin spáchat a může pouze předstírat zájem se na něm podílet a to navíc v případě, že by byl spáchán "i bez účasti agenta".

Policie má navíc provokatéra zakázáno používat. Zákaz odůvodnil Ústavní soud tím, že státní orgán, který má veřejnost před kriminalitou chránit a provokací kriminalitu naopak vytváří. Podobně se vyjádřil Evropský soudní dvůr. "Ani veřejný zájem nemůže ospravedlnit použití důkazů získaných v důsledku policejní provokace", prohlásil soud.

Státní zástupce by rozhodoval o beztrestnosti

Kdyby poslanci novelizaci nakonec schválili, dostalo by se českému právu možnost ustanovit korunního svědka. Zločinci, kteří by se doznali k trestnému činu, by mohli svědčit proti svým komplicům výměnou za zastavení trestního řízení státním zastupitelstvím. To by ovšem nebylo zastaveno, dokud by komplicové nestanuli před soudem.

Korunním svědkem by se ovšem nemohl stát každý. Rozhodně ne ten, kdo by se s komplici dopustil vraždy nebo těžkého ublížení na zdraví, případně pokud by spáchal těžší zločin než lidé, proti nimž by měl svědčit. Korunnímu svědkovi by mohl soud také snížit trest pod dolní hranici trestní sazby.

Někteří poslanci návrhu vytýkají, že dává nadměrné pravomoci do rukou orgánům činným v trestním řízení, který bývají v případě organizovaného zločinu do korupce zapleteni. Nazývají proto novelizaci propolicejním balíčkem. Státní zástupce totiž o korunním svědkovi rozhoduje v přípravném řízení, které je tajné.

Kdy bude tato mimořádná schůze pokračovat, není jasné. Ve středu se mají uskutečnit další dvě na podnět ODS a ve čtvrtek čtvrtá, kterou opět iniciovala levice.

O nemocenském, sociálním pojistém a zákoníku práce se bude jednat v pátek

Sociální demokracie iniciovala, aby se o návrzích nového zákoníku práce a zákonů o nemocenském pojištění a sociálním pojistném hlasovalo v pátek ráno. Návrhy jsou v poslední fázi před uzákoněním, ve třetím čtení. Před nimi jsou ale zařazeny jako pevné body normy ve druhém čtení. Není jisté, zda je sněmovna do té doby probere a jestli se na uvedené zákony vůbec dostane řada.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.