Lidovky.cz

Žáček neuspěl. V čele ústavu totality ho vystřídá historik Pernes

Česko

  17:11aktualizováno  19:11
PRAHA - Ústav pro studium totalitních režimů má nového šéfa. Stal se jím Jiří Pernes, moravský historik z Ústavu pro soudobé dějiny. Po dvou letech tak vystřídá v čele organizace Pavla Žáčka.

Jiří Pernes. foto: Ústav pro studium totalitních režimů. Reprofoto

Pernese vybrala Rada z pěti kandidátu, mezi kterými byl i současný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. V poslední době často kritizovaný šéf však ve výběrovém řízení neuspěl.

LN o tom informoval zdroj obeznámený s jednáním Rady.

Pernes, který v 90. letech vedl Moravské zemské muzeum v Brně, se už před časem nechal slyšet, že chce změnit tok peněz v ústavu. Financí má podle jeho vyjádření organizace dost, je ale prý "nutné udělat zásadní změny v jejich distribuci".

Pernes porazil Žáčka 4:2, jeden člen rady nehlasoval
Špatné hospodaření ústavu je přitom jednou z věcí, které mnozí vyčítali Žáčkovi. Kvůli řadě manažerů prý organizaci chyběly peníze na zkoumání historie.

Pernes, který nastoupí 1. dubna, je člen vědecké rady ústavu a  obdržel nadpoloviční většinu hlasů - čtyři hlasy pro, dva proti. Jeden člen nehlasoval.

O vypsání konkurzu rozhodli radní ústavu v lednu. Zdůraznili tehdy, že tento krok není vyjádřením nespokojenosti s Žáčkovou prací, ale pouze důsledkem toho, že ředitel podobné instituce má vzejít z výběrového řízení. Žáček se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vede od jejího vzniku v roce 2008.

Kundera a petice antipetice
Za své působení v čele ústavu byl Žáček opakovaně kritizován. Vytýkána mu byla špatná manažerská práce. Za jeho vedení také v minulosti ústav opustilo několik historiků nespokojených s celkovou atmosférou v instituci.

Pavel Žáček.

Vznikla dokonce petice za Žáčkovo odvolání. Řada významných osobností ale podepsala i petici, která se ústavu po Žáčkovým vedením zastávala s tím, že hlavně od levicových stran přichází snaha zpochybnit a paralyzovat práci ústavu.

Největší díl kritiky si Žáček vysloužil zřejmě za způsob, jakým ústav zveřejnil kontroverzní archivní dokument o spisovateli Milanu Kunderovi.

Skalníkova verze ústav nezajímala
Kritice neunikl ani za to, že ústav v publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na Josku Skalníka, který byl blízkým spolupracovníkem Václava Havla, jako na informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi.

Rada ústavu obdržela celkem sedm přihlášek do výběrového řízení na nového ředitele, dva přihlášené ale nepustila do druhého kola. Podle mluvčího ÚSTR Jiřího Reichla jeden z odmítnutých kandidátů neodevzdal požadované čestné prohlášení, druhý podal přihlášku pozdě. Z výběrového řízení nakonec podle Reichla postoupili dva kandidáti - Pernes a Žáček.

Jiří Pernes

Dvaašedesátiletý Pernes je od roku 1994 vedoucím vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Vystudoval češtinu a dějepis na Univerzitě J. E. Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně a poté postgraduálně muzeologii. V letech 1984 až 1990 vedl Historické muzeum ve Slavkově u Brna, poté byl dva roky ředitelem Moravského zemského muzea v Brně. Přednáší na vysokých školách.

Pernes byl v červenci 2008 jmenován členem vědecké rady ÚSTR, od září 2008 je jejím předsedou. V roce 1996 neúspěšně kandidoval za ODA do Senátu ve volebním obvodu Brno-město. V současnosti je členem politické strany Moravané. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.