Lidovky.cz

Požár v českobudějovické nemocnici nikdo nezaložil, tvrdí policie

Česko

  9:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Po třech týdnech vyšetřování požáru v Nemocnici České Budějovice, při kterém uhořela pacientka, policie vyloučila, že by oheň přímo v nemocničním pokoji někdo úmyslně založil.

Českobudějovická nemocnice, kde při požáru uhořela pacientka na lůžku. foto: Veis David ČTK

Podle vyšetřovatelů už je jisté, že příčinou požáru byla technická závada. Policisté ale zatím odmítají sdělit, o jakou konkrétní závadu se jednalo. Od počátku se však spekuluje o porouchané zářivce. Jiné zařízení s přívodem elektřiny totiž nebylo kromě interního telefonu v pokoji v provozu.

"Ze třech prošetřovaných možností příčin požáru už můžeme vyloučit, že by se jednalo o žhářský útok nebo založení ohně z nedbalosti nějakou osobou. Za požárem stojí technická závada," řekla včera LN mluvčí českobudějovické police Regina Tupá.

Českobudějovická nemocnice, kde při požáru uhořela pacientka na lůžku.

Po dokončení znaleckých expertiz z oboru elektrotechniky ale podle ní policisti ještě čekají na expertizu znalce z oblasti chemie. Teprve poté, co znalec svou práci dokončí, policie zveřejní konkrétní výsledky vyšetřování. "Počítáme, že závěry chemické expertizy budeme znát zhruba do čtrnácti dnů stejně jako výsledky soudní pitvy u zemřelé pacientky," uvedla Tupá.

Způsobila požár žárovka ?
Nezávislí znalci LN už dříve potvrdili, že se setkali s případem, kdy požár způsobila právě zářivka. "Natavený plast ze zářivky kapal dolů na podlahu, zapálil papíry a vznikl oheň," řekl soudní znalec v oboru elektroinstalace Jaroslav Melen.

U tohoto typu svítidla se totiž podle něj může stát, že kvůli poruše kondenzátoru, tlumivky či jiné závadě vznikne v tělese zářivky elektrický oblouk, představující silný zdroj tepla. A plastové části svítidla se pak mohou teoreticky roztavit a ve formě kapajícího plastu zapálit třeba lůžkoviny. Zářivka přitom i při takové poruše dále svítí. "Proto si poruchy ani nemusí nikdo všimnout," uvedl Melen.

Lidové noviny požádaly o vyjádření i Elektronický zkušební ústav (EZU), jehož experti tvrdí, že i kdyby se zářivka začala tavit, neměl by roztavený plast způsobit požár. A to za předpokladu, že svítidlo splnilo všechny technické normy. Pokud roztavený plast přece jen odkapává ze zářivky dolů, neměly by se od něj vznítit ani mnohem hořlavější materiály, než jsou lůžkoviny.

Pacienti a personál z českobudějovické nemocnice, kde při požáru uhořela pacientka na lůžku.

Vedení Nemocnice České Budějovice přitom tvrdí, že okamžitě po tragédii nechalo prověřit stav všech svítidel na nemocničních pokojích a žádné závady neobjevilo. Požár vznikl 6. února přímo na lůžku jedné z pacientek ležící na interním oddělení. Ta byla nepohyblivá a bez možnosti komunikace. Když na chodbě spustila požární čidla kvůli kouři, zdravotníci začali požár až do příjezdu hasičů sami hasit a evakuovat další pacienty na oddělení. Ženě, která ležela na hořícím lůžku, však pomoci nedokázali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.