Lidovky.cz

Vlček Tibetu fandí. Navrhuje ale zakázat vyvěšovat vlajky ze sněmovny

Česko

  9:35aktualizováno  10:39
PRAHA - Poslanci Strany zelených vyvěsili z okna svého klubu ve sněmovně tibetskou vlajku. Připojili se k mezinárodní akci na podporu boje Tibeťanů za jejich práva. Proti vyvěšování vlajky se ale postavila levice.

Poslanci Strany zelených (zleva) Martin Bursík, Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Přemysl Rabas vyvěsili tibetskou vlajku z okna sněmovny. foto: ČTK

Zelení umístili tibetské vlajky i na své poslanecké lavice. K akci se připojil také ministr životního prostředí Jan Dusík, který vlajku vyvěsil před svým úřadem v Praze.

Politici tím chtějí demonstrovat svou podporu všem národům a skupinám obyvatel, jejichž práva jsou potlačována. Tibetská vlajka zavlála i na sídle Senátu. Z okna své kanceláře ji vyvěsil předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS).

Poslanci Strany zelených (zleva) Kateřina Jacques, Martin Bursík a Přemysl Rabas si přinesli tibetské vlaječky i do sněmovny.

Sněmovna ani Senát se jako instituce se k akci nepřipojí. Poslanci v úterý především hlasy levice rozhodli o tom, že žádost o vyvěšení vlajky nebudou na schůzi ani projednávat.

Vlček je proti vyvěšování
Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se v úterý ohradil proti tomu, že by nefandil lidským právům v Tibetu - přestože ve sněmovně už nějaký čas leží jeho vlastní návrh zákona, který by "neposlušným" poslancům zakázal vyvěšovat vlajky z malostranských oken bez dovolení.

"To není o vyvěšování vlajek. Nemůžou na kulturní památce, jako je sněmovna, viset nějaké vlajky, transparenty nebo znaky. To nebyl ojedinělý případ, ta tibetská vlajka, to byli také republikáni, i když je to hodně dlouho, kteří tady vyvěšovali transparenty," srovnal extrémní pravici a podporovatele tibetských buddhistů šéf sněmovny.

Ministr životního prostředí Jan Dusík vyvěsil před úřadem ministerstva tibetskou vlajku.

Návrh podal Vlček poté, co zelení trvali i po emotivním prvním pokusu v roce 2008 na svém protibetském aktivismu na půdě parlamentu. Zelení si pak ale pořídili právní rozbor, zaštítili se logem strany a vlajka i loni visela z oken jejich poslaneckého klubu.

Podle protibetských poslanců byl rozhodně Vlčkův zákon namířen proti nim. "Ten návrh byl reakcí na naši aktivitu, s tím se pan předseda neskrýval a snažil se na nás vlítnout i jinak," říká zakladatelka tibetské skupiny ve sněmovně Kateřina Jacques (SZ).

Stav je tedy remíza, ani obhájci lidských práv v Tibetu totiž včera ve sněmovně neuspěli. Zkusili to po svém - prohlasovat dle hesla "sněmovna je suverén" vlajku na sněmovně na plénu. Poslanci KSČM a ČSSD ale návrh ve většině nepodpořili.

Další podrobnosti o vyvěšování tibetské vlajky si přečtěte v novinách

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.