Lidovky.cz

Soud Řápková kontra plzeňská práva se odkládá. Kvůli údajné podjatosti

Česko

  17:07
PLZEŇ - Krajský soud v Plzni odvolal středeční jednání o žalobě primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS) proti Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). Důvodem je vznesená námitka proti podjatosti soudců, která se musí nejprve vyřešit. Teprve poté, zhruba do měsíce, bude stanoven nový termín jednání.

Informovala o tom místopředsedkyně soudu pro občanskoprávní úsek Eva Vydrová. Neuvedla, která ze stran námitku podala. Spor Řápkové s univerzitou se vede jako občanskoprávní. Primátorka školu zažalovala loni v listopadu za výroky zpochybňující její studium na plzeňských právech. Po škole žádá omluvu a také milion korun.

Žalobu Řápkové měl začít řešit soud ve středu. Nařízena byla nejprve takzvaná příprava, která má zrychlit řešení sporů. Pokud by se obě strany nedohodly na smíru, vyplynul by z ní termín soudního státní. Středeční jednání se mělo odehrát za zavřenými dveřmi jako neveřejné.

Spor Řápkové se ZČU je první, který se dostává před soud v souvislosti se skandály na plzeňských právech. Vydrová potvrdila, že na plzeňském krajském soudu je ještě druhá občanskoprávní žaloba na ZČU a to ze strany bývalého předsedy akademického senátu plzeňských práv Daniela Teleckého, který je zastáncem bývalého vedení a veřejně se mnohokrát postavil za exproděkana Milana Kindla, jenž bývá označován za hlavního aktéra skandálů na plzeňských právech.

Soudci s konexemi na plzeňskou fakultu mohou kauzu řešit, rozhodl Nejvyšší správní soud

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) může krajský soud v Plzni za dodržení určitých podmínek řešit případy, které souvisejí s Právnickou fakultou ZČU. Vyplývá to z únorového verdiktu, který se týkal neúspěšného uchazeče o studium v Plzni. Vedení krajského soudu navrhlo NSS, aby případ delegoval do Českých Budějovic. Někteří soudci z Plzně totiž na právnické fakultě učí. NSS návrhu nevyhověl. Podle NSS je v Plzni dostatek soudců, kteří mohou složit nestranný senát. Ti, kteří mají přímé vazby na fakultu, by ovšem podobné případy řešit neměli. Nový termín jednání kauzy Řápková versus ZČU by měl být stanoven do měsíce.

"Příprava je neformální jednání soudu, kde se odstraní případné vady a eventuálně se doplňují tvrzení," vysvětlila Vydrová. Účast obou stran sporu na jednání "není vynutitelná". Institut přípravy, který slouží ke zrychlení řešení sporů, byl zaveden loni v červenci. Soudce zjistí stanoviska obou stran, navrhované důkazy a podobně. Samotné jednání by se pak mohlo konat i na jedno stání.

Na údajné nejasnosti kolem studia chomutovské primátorky upozornil šéf NSS Josef Baxa, do jehož semináře měla v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku.

Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek. Proti tomu se ohradila Pipkova manželka. Dle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy měl primátorku zkoušet, v Plzni nebyl. Řápková v žalobě poukazuje na to, že je osobou veřejně činnou a že zásah do jejích osobnostních práv je proto obzvlášť citelný. Podle ní nepravdivá tvrzení univerzity by mohla vést až k jejímu vyřazení z veřejného života.

Co teď dělá Milan Kindl?

Město Karlovy Vary uzavře smlouvu o právní pomoci s advokátem a bývalým proděkanem na plzeňské právnické fakultě Milanem Kindlem. Jeho služby využije radnice v jediné věci, a to v potvrzení přechodu likvidovaného Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary na město. Dohodu o uzavření smlouvy schválila rada města. Kindl je jedním z hlavních aktérů skandálu na právnické fakultě. Uzavření smlouvy s Kindlem vyvolalo v radě města bouřlivou debatu. Primátor navrhl vyřadit tento bod z programu jednání a doplnit. Rada města jako celek se ale rozhodla uzavření smlouvy schválit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.