Lidovky.cz

Dodejte nám 200 elektrických paralyzérů, žádal Írán Česko

Česko

  15:40aktualizováno  15:41
PRAHA - Před dvěma lety přistál jednomu z českých vývozců pout a dalšího obranného zboží ve schránce e-mail z islamistického Íránu. V objednávce byl požadavek na dvě stě elektrických paralyzérů. Zakázku tehdy zakázalo až ministerstvo zahraničí.

Za neopatrnost při povolování vývozu výrobků použitelných k mučení kritizuje české úřady organizace Amnesty International. K mučení lze využít například paralyzéry, pouta i plynové masky. foto: ČTK

Organizace Amnesty International teď ale české úřady stejně kritizuje za příliš důvěřivý přístup při povolování obchodů s režimy, které podle ní málo ctí demokratické principy.

Elektrošoky, užívání plynových masek na hlavách a bití
"Asi třetina osob podala důvěryhodné údaje o špatném fyzickém zacházení. Ty zahrnovaly elektrošoky, používání plynových masek na hlavách a bití do chodidel," cituje zpráva AI materiál Výboru pro prevenci mučení Rady Evropy o vyslýchacích metodách v Moldávii. To se mělo v zemi dít v roce 2007. A téhož roku tam měly české firmy vyvézt zařízení pro elektrošoky či pepřové spreje. Podobně jako do dalších zemí, které organizace považuje za problematické: mezi ně řadí Pákistán, Senegal, ale také Izrael či USA. O rok později měly takto choulostivé nástroje putovat do Kamerunu.

"Zda se jedná o konfliktní zemi, nebo ne, posuzuje ministerstvo zahraničí dle svých aktuálních informací, má konečné slovo," říká Matyáš Vitík z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu, které vydává licence k těmto vývozům. Podobné exportní zakázky ještě fyzicky kontrolují celníci. Zpětná kontrola ale neexistuje, odběratelem v těchto zemích bývá zpravidla armáda a policie. Právě za nízký stupeň zpětné kontroly Amnesty International české úřady kritizuje nejvíce.

Píchání jehel pod nehty
Představitelé režimů, které mohou být problematické, si české firmy mohou vyhlédnout na veletrzích, kde se o byznys na mezinárodní úrovni čeští výrobci běžně ucházejí. "Ve zprávě se mluví také o píchání jehel pod nehty. To se pak zakáže šití?" hájí své obchody Břetislav Košťál z Euro Security Products. Jeho firma má velké zkušenosti s vývozem – a také právě jemu úřady nepovolily vývoz do Íránu.

Podle Jiřího Beneše z ministerstva zahraničí úřad při posuzování povolení vývozu přihlíží k unijní zprávě o lidských právech a k materiálům zpravodaje k mučení OSN. Informace o situaci v zemi čerpá také od svých diplomatů na místě. Prý navíc posuzuje každou zakázku jednotlivě, nejde o generální povolenku vývozu do země.

Beneš také poukazuje na to, že Česko zveřejňuje údaje o vývozu – na rozdíl od jiných zemí EU. Tím vysvětluje informaci, že má Česko patřit k největším vývozcům těchto nástrojů do rizikových zemí. Zprávou se dnes bude zabývat Evropský parlament.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.