Lidovky.cz

Vondra a Němcová se připojili k Sobotkovi, chtějí rezignaci Topolánka

Česko

  17:43aktualizováno  23:05
PRAHA - Senátor ODS Alexandr Vondra se připojil k předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, chce rezignaci Mirka Topolánka. Večer se ke kritikům šéfa ODS přidala i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Rozumím názoru Přemysla Sobotky a souhlasím s ním. Je těžké jít do voleb a stydět se za svého předsedu," řekl Vondra Lidovým novinám.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) vyzval předsedu své strany Mirka Topolánka, aby odstoupil z kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny a aby zvážil své působení v čele strany.

Večer vystoupila v České televizi místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová, která uvedla, že by měl Topolánek kvůli svým výrokům vyvodit osobní odpovědnost a odstoupit.

Sobotkovi vadí Topolánkova víkendová slova o premiéru Fischerovi, Židech, gayích a církvi, za něž se předseda ODS ještě v neděli omlouval. "Jsem rozhořčen. Výroky jsou v zásadním rozporu s programem ODS, stranu poškozují a nahrávají ČSSD," prohlásil v České televizi Sobotka, šéf liberecké ODS.

Více čtěte:

"Doporučuji Topolánkovi, aby odstoupil z čela kandidátky pro volby, do Poslanecké sněmovny a aby zvážil své další působení v čele ODS," prohlásil Sobotka. Nejužší vedení strany se kvůli celé aféře sejde v úterý brzy ráno.

Premiér Jan Fischer se dnes k tématu odmítl vyjádřit. "Nebudu to komentovat. Pro sebe to považuji za uzavřené," řekl předseda vlády.

Strana by se měla soustředit na volby, tvrdí Vodrážka
Podle místopředsedy ODS Davida Vodrážky se Topolánek za své výroky omluvil, proto by se strana teď měla soustředit na volební kampaň a víc neřešit. "Jeho výroky nám nijak neprospívají a jsou nešťastné," řekl iDNES.cz Vodrážka. Na místě je prý i slovo úlet. "I tak se to dá říci," dodal Vodrážka.

Místopředseda strany Petr Gandalovič se nechtěl ke kauze vyjádřit. "Nebudu to teď vůbec komentovat," řekl Gandalovič. Šéfa strany, proti kterému vystoupil na podzimním kongresu ODS, se ale nezastal.

Šéf pražské ODS a primátor Pavel Bém označil Topolánkovy výroky za nešťastné, k Sobotkově výzvě se ale nepřidal. "V tomto ohledu se s ním neztotožňuji," reagoval v ČT na Sobotkovu výzvu Bém s tím, že strana by se teď měla soustředit hlavně na předvolební kampaň.

Měl by zmizet z politiky, vyzývá ČSSD Topolánka
Předseda ČSSD Jiří Paroubek litoval, že největší tuzemská konzervativní strana má v čele člověka, kterému slovo gay asociuje slovo Žid. Předseda sociálních demokratů se navíc zastal svých voličů, do kterých se Topolánek opřel.

Excesu Mirka Topolánka využívají sociální demokraté. I oni vyzývají předsedu největší konkurenční strany, aby odešel z politiky. "Měl by z politiky zmizet," řekl Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, kde předseda ODS kandiduje do sněmovny.

Kvůli hanlivým výrokům o církvi se vůči Toplánkovi ohradila i Křesťanská sociální platforma. Jan Černý z platformy vyzval Topolánka, aby rezignoval na post šéfa ODS a aby stáhl svou kandidaturu do voleb.

V Jihomoravském kraji, kde kandiduje, se zatím výrazné hlasy proti Topolánkovi nezvedají. "Připadá mi dostatečné, že se omluvil, málokterý politik se umí omluvit," uvedl předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Přesto nevyloučil, že po Topolánkových výrocích spojených s církvemi mohou mít právě v křesťansky zaměřeném regionu problém. "Dopad nemohu vyloučit, ale doufám, že lidé přijmou omluvu Mirka Topolánka," řekl LN Kadrnka.

Pokud by Topolánek pod vlivem negativních reakcí odstoupil, jihomoravská ODS již nestihne projednat a schválit změnu složení kandidátky. Pravděpodobně by tak na místo jejího lídra postoupil z druhého místa současný poslanec Václav Mencl, primátor Brna v letech 1990 až 1992. Celá další kandidátka by se posunula o jedno místo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.