Lidovky.cz

Aktivisté Greenpeace ukončili protest na komíně v Prunéřově

Česko

  18:41
PRUNÉŘOV - Zbylých pět členů Greenpeace dnes v podvečer ukončilo protest na komíně elektrárny v Prunéřově. Dole na ně čekala policie, která je z místa odvezla, řekl Jan Piňos z Greenpeace.

Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku foto: ČTK

Od pondělí aktivisté na komíně demonstrovali proti údajně nedostatečné plánované modernizaci elektrárny.

Ministr je ochoten se s aktivisty sejít
Aktivisté se chtějí sejít s ministrem životního prostředí a zemědělství Jakubem Šebestou, který po čas protestu schůzku se zástupci ekologických organizací odmítal. Vzhledem k tomu, že aktivisté avizovali konec protestu, je ministr ochotný se s nimi sejít a vyslechnout je, uvedl dnes odpoledne mluvčí MZe Petr Vorlíček.

"Uděláme vše pro to, aby se s námi ministr Šebesta přesto setkal a vyslechl naše argumenty. Je to nyní prioritou. Aby naši akci na komíně prunéřovské elektrárny nepociťoval jako nátlak, rozhodli jsme se dnes protest ukončit," uvedl dnes ráno Piňos.

"Ministr Šebesta se v principu nebrání komunikaci s nevládními organizacemi, ostatně jedná průběžně a pravidelně se zástupci zemědělských nevládních organizací. Odmítá však jednat pod nátlakem, za což považoval protestní akci Greenpeace v prunéřovské elektrárně a následnou žádost o schůzku," uvedl Vorlíček.

Ministr nás podceňuje, myslí si Greenpeace
Šebestovo dosavadní odmítání schůzky Greenpeace prý překvapilo. "Nestalo se nám, aby nás někdo v posledních letech takto arogantně odmítl. Sešel se s námi dokonce i ministr průmyslu a obchodu (Vladimír) Tošovský, který je jedním z největších odpůrců ekologů. Ukazuje se tak, čeho jsme se obávali.

Že ministr Šebesta argumenty odpůrců nedostatečné obnovy prunéřovské elektrárny odmítne, a stane se tak loutkou v rukou elektrárenské společnosti ČEZ a energetické lobby," doplnil Piňos.

Šebesta podle Piňose v odpovědi uvedl, že bude potřebovat deset až 14 dní na seznámení se s podklady a konzultace s odborníky resortu. "Poté údajně rozhodne. Obáváme se ale, že jeho stanovisko k vlivu modernizace elektrárny Prunéřov na životní prostředí je předvídatelné. Myslíme si, že nás podceňuje. Problémem obnovy elektrárny se zabýváme intenzivně dva roky, máme pro naši variantu dostatek argumentů," dodal.

Greenpeace také vadí, že Šebesta jako nově jmenovaný ministr životního prostředí je zároveň i v čele ministerstva zemědělství. Oba resorty podle Piňose totiž v řadě problémových kauz, jako je například návrh nového národního parku Křivoklátsko, stojí proti sobě.

Protestovali proti proti nedostatečné modernizaci elektrárny
Představitelé Greenpeace by se ve čtvrtek měli setkat s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, jehož strana Šebestu do vlády premiéra Jana Fischera navrhla. "Budeme se bavit zejména o energetické koncepci. Určitě ale dojde i na prunéřovskou elektrárnu a současnou vyhrocenou situaci kolem ní," dodal Piňos.

Na 300 metrů vysoký komín vylezlo v pondělí brzy ráno 13 aktivistů Greenpeace, kteří se tak rozhodli protestovat proti nedostatečné modernizaci elektrárny. Osm z nich opustilo komín v pondělí večer. Zbylých pět tam do dneška zůstalo. Policie aktivisty v pondělí převezla k výslechu, později všechny propustila. Podle mluvčí chomutovské policie Marie Pivkové zatím nikoho neobvinila z žádného trestného činu.

ČEZ podle svého mluvčího pro severní Čechy Oty Schneppa podala trestní oznámení pro vloupání do areálu prunéřovské elektrárny. Součástí je i nárok na úhradu způsobené škody za přestřižení několika visacích zámků a zajišťovacích řetězů, kterou ČEZ vyčíslila na 2000 korun.

Kvůli modernizaci prunéřovské elektrárny minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. Chtěl požádat energetickou firmu ČEZ, aby předložila variantu s účinnější technologií, nebo přinesla kompenzační opatření. Premiér Fischer však řekl, že na další zvažování už není čas a Dusíkovým nástupcem navrhl Šebestu, jehož v pondělí jmenoval do funkce prezident Václav Klaus.

Greenpeace a Ekologický právní servis zhruba dva roky upozorňují na to, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít takzvanou nejlepší dostupnou technologii, jak vyžadují české i evropské právní předpisy. Poukazují i na nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas (DNV), která nedostatečnou modernizaci elektrárny údajně potvrdila. Aktivisté požadují i zvýšení účinnosti elektrárny po rekonstrukci ze zhruba 40 na 42 procent.

ČEZ trvá na tom, že v Prunéřově zvolil nejlepší možnou technologii obnovy uhelné elektrárny, tedy provozování tří bloků o výkonu 250 MWe.

Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie. Podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi.

Na komíně prunéřovské elektrárny protestovala Greenpeace již potřetí. Poprvé to bylo v prosinci 2008, podruhé loni v červnu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.