Lidovky.cz

Policie obvinila za opravu Karlova mostu šéfa památkářů, hrozí mu tři roky

Česko

  16:29
PRAHA - Policie v rámci prošetřování opravy Karlova mostu obvinila ředitele památkového odboru pražského magistrátu Jana Kněžínka. Podezírá ho z trestního činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Kněžínkovi hrozí zákaz činnosti nebo až tři roky vězení.

Ředitel památkového odboru pražského magistrátu Jan Kněžínek. foto: Reprofoto

Informoval o tom policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že dosud nebyl obviněn nikdo jiný.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podali odpůrci způsobu oprav Karlova mostu z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Obvinění padlo už v únoru
Před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Za viníka považovali hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav.

Policie obvinila Kněžínka již v únoru. Zákaz činnosti nebo jeden až tři roky vězení mu hrozí za to, že údajně "z nedbalosti zmařil nebo podstatně ztížil splnění důležitého úkolu". Podle nového trestního zákoníku by mu hrozily vyšší tresty, trestného činu se ale měl dopustit ještě v době působnosti starého zákoníku.

Nechci se k tomu vyjadřovat, řekl Kněžínek
Kněžínek nechtěl obvinění komentovat. "Nechci se k tomu vyjadřovat, myslím si, že policie dělá vlastní práci a my děláme taky vlastní práci. Komentovat to by byla snaha o nějaké ovlivnění a to já nechci," prohlásil.

Hulan České televizi řekl, že Kněžínek si proti obvinění podal stížnost, o které se bude v nejbližší době rozhodovat.

V souvislosti s rekonstrukcí mostu Plzeňský kraj dnes oznámil, že udělil pražskému magistrátu pokutu 3,25 milionu korun za znehodnocení památkové hodnoty Karlova mostu během jeho rekonstrukce - čtěte zde. Magistrát se zřejmě proti pokutě odvolá.

Vizitka ředitele památkového odboru pražského magistrátu Jana Kněžínka

Datum narození: 29. července 1946
Vzdělání: vystudoval sociologii a teoretickou ekonomii na Univerzitě Karlově v Praze
Zaměstnání: pracoval v Českém fondu výtvarných umění, koncem 80. let se stal jeho ředitelem; v září 1990 nastoupil na Úřad vlády ČR nejprve jako poradce pro kulturu, později byl ředitelem odboru kultury, školství a zdravotnictví; v červenci 1992 se stal prvním náměstkem ministra kultury, koncem roku 1993 byl odvolán; poté byl vládním zmocněncem pro dělení kulturního dědictví se Slovenskem a později tajemníkem radnice Prahy 3; v březnu 1996 se stal vedoucím kanceláře tehdy ještě neexistujícího Senátu, který začal fungovat na podzim téhož roku, ve funkci vydržel do konce roku 1997; v roce 2000 se stal místopředsedou rady Státního fondu kultury; odbor památkové péče pražského magistrátu vede od konce roku 2002.
Ostatní: - V 90. letech byl členem ODS.

- Jako zmocněnec pro dělení kulturního dědictví se Slovenskem se podílel například na řešení vleklé kauzy kolem Bojnického oltáře, který nakonec česká strana vyměnila za deset deskových gotických obrazů.

- Z postu kancléře horní parlamentní komory odešel poté, co zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) konstatovala, že kancelář Senátu při rekonstrukci malostranských paláců opakovaně porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. NKÚ navíc označil za nevýhodné některé klíčové smlouvy se stavebními firmami.

- Kněžínkem vedený magistrátní odbor byl kritizován za řadu kontroverzních rozhodnutí - například za souhlasná stanoviska ke stavbě mrakodrapů na Pankráci, přestavbě domu U Hybernů na muzikálové divadlo, přestavbě kasáren na obchodní centrum Palladium nebo přestavbě kláštera svatého Tomáše na Malé Straně na pětihvězdičkový hotel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.