Lidovky.cz

Topolánek se stahuje z čela ODS, stranu předává Nečasovi

Česko

  7:54aktualizováno  11:53
PRAHA - Mirek Topolánek odejde z čela Občanské demokratické strany 12. dubna, kdy výkonná rada svěří vedení strany do volebního kongresu místopředsedovi Petru Nečasovi. Topolánek to řekl novinářům po dnešním jednání stranického grémia s tím, že Nečasovi už nyní předává všechny své kompetence. Nečas se tak fakticky už nyní ujímá řízení ODS.

"Nazval bych to podmíněnou rezignací. Na 12. dubna tohoto roku jsem svolal výkonnou radu, která rozhodne - jako jediný statutární orgán, který může rozhodnout - o tom, že stranu povede až do volebního kongresu Petr Nečas, a vzápětí potom rezignuji," vysvětlil Topolánek. Je to podle něj jediná možnost, jak předat vedení strany v souladu se stanovami.

Projev končícího předsedy ODS Mirka Topolánka čtěte ZDE.

Čtěte také:

Způsob označil Topolánek za korektní řešení. "Dává Petru Nečasovi to, co mít musí. To je jednoznačnost, která mu dává pravomoci jako předsedovi i jako volebnímu lídrovi," řekl Topolánek na tiskové konferenci, kde nepřipustil žádné otázky novinářů. O pár minut později jednání ODS skrz tiskový sál zcela opustil. "Na shledanou," řekl při odchodu.

S řešením, které oznámil Topolánek, souhlasí i první místopředseda David Vodrážka. "Já podporuji to, aby výkonná rada podpořila jako jediného lídra Petra Nečase. Je to nutné kvůli čitelnosti strany před volbami," řekl ČTK.

Vedení ODS přejde jednoznačně do rukou Nečase, i když Vodrážka zůstane v pozici prvního místopředsedy. Na tomto východisku se prý dohodl s Nečasem.

Součástí řešení je podle něj právě odchod Topolánka z

Kongres ODS by měl předsedu vybrat co nejdříve po volbách

Stranický kongres, který vybere nového předsedu ODS, by se měl podle krajských představitelů strany uskutečnit co nejdříve po
volbách do Poslanecké sněmovny. Většina se ale shoduje, že nyní je mnohem
důležitější soustředit se na úspěch v květnových volbách. Kongres se obvykle koná na podzim. Nástupce odcházejícího Mirka Topolánka Petr Nečas dnes nechtěl spekulovat o možnosti jeho svolání v bližším termínu.

předsednické funkce naplánovaný na 12. dubna.

Topolánek zdůraznil, že se v posledních dnech neschovával, jak uváděla média, ale hledal cestu, jak předat pravomoci Nečasovi. Vybíral prý z více možností. Mohl prý buď svolat volební kongres, nebo Nečase pověřit vedením strany a zůstat předsedou. Nejlepší podle něj ale bude nechat předání na výkonné radě.

V pondělí 12. dubna tak formálně skončí proces předání moci v ODS, který začal minulý týden. Topolánkovy kontroverzní výroky pronesené při fotografování pro gay magazín LUI odstartovaly snahu jeho spolustraníků o výměnu v čele stany. Topolánek svou funkci obhájil minulé úterý před užším stranickým vedením, výkonná rada ODS jej ale ve čtvrtek vyzvala k tomu, aby zvážil své další působení v čele strany. Stejný stranický orgán určil jako nového volebního lídra právě Nečase.

Topolánek končí po sedmi letech

Za více než sedm let v čele ODS vyhrál Mirek Topolánek sedmery volby a dovedl stranu do vlády. Po prohraných krajských volbách v roce 2008 se však jeho zdánlivě pevné postavení začalo drolit - spory uvnitř strany narůstaly, její preference klesaly a Topolánek se pro ODS stával spíše přítěží. Poslední kapkou se staly jeho výroky na adresu církví a homosexuálů, které pronesl při fotografování pro gay magazín.

Necelé dva měsíce před volbami tak třiapadesátiletý Topolánek pod tlakem nejprve odstoupil z pozice volebního lídra a dnes oznámil, že 12. dubna rezignuje i na funkci předsedy.

Mirek Topolánek chtěl podle svých proklamací z ODS udělat stranu, která osloví široké spektrum lidí, a přitom se nezpronevěří svým prioritám. To se mu částečně podařilo, strana se za jeho působení více otevřela, přilákala nové členy a rozšířila svůj koaliční potenciál.

Mezi jeho negativa naopak patřila podle politologů absence jasné ideové linie a také to, že se v jeho okolí pohybovali lidé, kteří vzbuzovali pochybnosti o svých podnikatelských a lobbistických záměrech. Jejich symbolem byl především Topolánkův přítel
Marek Dalík.

Mirek Topolánek

Tyto vazby ODS dlouhodobě poškozovaly - příkladem je známá kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

Častým terčem kritiky se také stávaly Topolánkovy kontroverzní či vulgární výroky a útoky na novináře. On sám přitom vždy tvrdil, že má emoce pod kontrolou a nazval se "sangvinikem tendujícím k flegmatismu". Nakonec právě další neobratné výroky, které unikly do médií z neformálního rozhovoru pro gay magazín, odstartovaly jeho pád.

Když nepříliš známý ostravský senátor Topolánek na kongresu v prosinci 2002 nečekaně stanul v čele ODS, nebyl v jednoduché situaci. ODS se vzpamatovávala z druhé porážky ve volbách do sněmovny a z čela strany odešel její zakladatel Václav Klaus. Topolánek navíc nepatřil mezi Klausovy oblíbence - deník Blesk po kongresu zveřejnil fotografie displeje Klausova mobilního telefonu, na níž byla SMS s textem "...absolutně prázdný a falešný Topol".

Topolánkovým zvolením začala vítězná éra ODS, během níž byl mimo jiné Václav Klaus dvakrát zvolen prezidentem. Jeho pozice však nebyla tak neotřesitelná, jak by se mohlo zdát. Svědčí o tom i Topolánkova slova z rozhovoru pro týdeník Respekt v roce 2008: "Celých šest let po nástupu po Václavu Klausovi bojuji tak trochu s ním a samozřejmě s částí ODS, která mě původně nechtěla za předsedu strany a vlastně mě možná stále nechce..." V roce 2006 vyhrála ODS po osmi letech sněmovní volby a v lednu 2007 se Topolánek stal premiérem vlády ODS, KDU-ČSL a zelených, která získala důvěru díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD. Topolánek pro svůj kabinet stanovil ambiciózní reformní cíle, jejichž realizace však narážela na nedostatečnou podporu v parlamentu. Propad popularity vlády i ODS vyústil v říjnu 2008 ve volební debakl v krajských a senátních volbách, který poprvé citelně otřásl Topolánkovým křeslem.

Na kongresu ODS v prosinci 2008 se Klaus vzdal funkce čestného předsedy a opustil stranu, která se podle něj mění ve stranu "spíše lobbistických zájmů než idejí". Oslabený Topolánek přesto dokázal ve volbách předsedy porazit Klausova přívržence, pražského primátora Pavla Béma.

V březnu 2009 se pak ČSSD se podařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě, když s opozicí hlasovali i čtyři poslanci zvolení za koaliční strany. Topolánek se tak stal prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru.

V dalších měsících se vztahy v ODS ještě vyhrotily, Topolánka kritizovali především někteří regionální lídři. ODS se postupně dostávala do defenzivy, její preference klesaly a nervozita ve straně narůstala. Topolánek si svoji pozici ještě více zkomplikoval tím, že se loni v září vzdal poslaneckého mandátu, čímž přenechal pozici lídra pravice především Miroslavu Kalouskovi z TOP 09. Loni v prosinci pak Topolánek prohlásil, že pokud ODS nevyhraje sněmovní volby, odejde z funkce předsedy.

Po jeho výrocích pro gay magazín LUI se však v ODS strhla lavina požadující jeho předčasný odchod, které už nedokázal čelit. Nejprve 25. března odstoupil z pozice volebního lídra a dnes oznámil, že 12. dubna odejde i z předsednické funkce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.