Lidovky.cz

Jsme slouhové, či hostitelé historie? přou se politici

PRAHA - "Ta událost výrazně zvýší kredit Česka v očích celého světa." – "Jsme za slouhy na jedno použití. Velmoci nás využijí a pak odhodí." Ohlasy českých politiků na význam historického dokumentu, který včera stvrdili na Pražském hradě prezidenti USA a Ruska, Barack Obama a Dmitrij Medveděv, se pohybují ve dvou extrémních rovinách.

Dmitrij Medveděv, Barack Obama a Václav Klaus na Pražském hradě. foto: Reuters

"Jsme žádáni jen coby číšníci," zlobil se předseda TOP 09 a bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
A jeho skepsi podpořili i další. "Summit sloužil prezidentům, my jste tam byli jako stafáž," hodnotil akci Ladislav Špaček, někdejší tajemník exprezidenta Václava Havla.
Naopak lídři nejsilnějších politických stran si vyznění summitu pochvalovali. "Je to pro Prahu vynikající promotion, za padesát milionů, na které akce vyšla," liboval si šéf ČSSD Jiří Paroubek. Volební lídr ODS Petr Nečas přece jen trochu krotil vášně. "Nehráli jsme aktivní roli, neměli bychom se proto uchvacovat, že jsme pupek světa," řekl.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zase vyzdvihl, že země, které dříve dělila "studená válka", se angažují v posilování světového míru. "Vážím si, že se mezi nimi vede dialog, a to právě u nás," řekl Rychetský. Zdůraznil však, že Češi byli u slavnostní tabule odsunuti na vedlejší kolej. "Konverzace byla čistě formální, měla význam spíše symbolický," myslí si soudce.

Kritika Hradu

Na rozdíl od stranického šéfa zklamal průběh oběda šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Ten si před hostinou maloval, že se prezidenta Obamy zeptá na plány v protiraketové obraně USA v Evropě. "Nedalo se tam nic probrat, nezbyl prostor. Sice jsme seděli u stejného stolu, ale uzurpoval si ho prezident Klaus," stěžoval si Vlček.
A kritika na Klausovu hlavu se snesla i od Strany zelených, jejichž zástupce hradní protokol na hostinu vůbec nepozval, zatímco šéfy ostatních parlamentních stran ano. "Možná předpokládal, že máme s Obamou vzhledem k podobným názorům na klimatické změny a odzbrojování domluveno soukromé setkání," durdil se šéf zelených Ondřej Liška. "Žádné racionální vysvětlení pro to nemám."
Oficiální omluvy z Hradu se však nedočkal. "Kdyby tam chtěli být všichni různí zelení, to by nám Hrad celý zezelenal," odrazil rýpnutí Lišky prezidentův tajemník Ladislav Jakl v České televizi.



Hostitelé? Proč ne víc
Šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi se zdála hostitelská role Česka nedostatečná. "Nesnižuji to, ale my jsme členy NATO, jsme v klubu spojenců a byli jsme pouze hostiteli, což je zvláštní. Bezpečnost světa je založená na tom, že se vytváří spojenectví, ne že se podepíše dohoda zemí, které mohou mít rozdílné názory na řadu otázek," uvedl.
Naproti tomu místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek si myslí, že kritici summitu si neuvědomují, jak velké pocty se Česku dostalo. "Je hloupost mluvit o tom, že jsme číšníci, význam je větší, než se u nás myslí," tvrdí.

Pět stran zpravodajství a zajímavostí ze summitu čtěte v pátečním vydání deníku 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.