Lidovky.cz

Žáček prý tajně kopíroval informace o agentech StB, tvrdí Uhl

Česko

  18:11aktualizováno  19:50
PRAHA - Publicista Petr Uhl podal trestní oznámení na bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka a další lidi, které nejmenoval. Ze zveřejněného textu historika a člena vědecké rady ÚSTR Viléma Prečana totiž podle Uhla plyne podezření, že se v souvislosti s odchodem Žáčka z vedení ústavu převedly na soukromé nosiče miliony stran archivních materiálů v elektronické podobě. Žáček obvinění ostře odmítl a vidí za ním snahu zničit celý ústav.

Bývalý disident Petr Uhl. foto: ČTK

Možným motivem by podle publicisty mohl být úmysl zneužít písemnosti komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Podezření podle Uhla vyplývá z článku zakladatele někdejšího exilového Dokumentačního střediska nezávislé československé literatury a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Prečana, který ve čtvrtek zveřejnily některé servery.

Petr Uhl

Petr Uhl je český levicově orientovaný novinář a bývalý disident. V letech 1990 až 1992 poslanec Federálního shromáždění.

Historik v něm uvedl, že bylo digitalizováno již deset milionů stran písemností. "Kolik z nich skončilo na soukromých elektronických nosičích, ... to ví jen Pavel Žáček a Pánbůh," napsal Prečan.

Historik tento týden také varoval před politizací ústavu. Za ředitelování Žáčka a za přispění bratří Patrika a Marka Bendových prý ústav získal pověst "přívěsku či účelového zařízení ODS".

Druhá Kubiceho zpráva

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel ŽáčekPodle Uhla plyne z textu podezření, že Žáček a spol. převedli archivní dokumenty v elektronické podobě mimo ÚSTR, aby byly použity "možná i ve prospěch ODS". "Pavel Žáček i jako zmocněnec vlády po více než tři roky úzce spolupracoval s jejím předsedou Mirkem Topolánkem a ministrem vnitra Ivanem Langrem, jehož byl Žáček i podřízeným. I proto mám obavy, že archiválií StB, které obsahují i četné citlivé osobní údaje (ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů), by mohlo být zneužito podobně, jako před volbami v červnu 2006 bylo zneužito zprávy plukovníka Kubiceho," stojí v trestním oznámení, jeho znění Uhl poskytl ČTK.

Vilém Prečan

Prečan se zabývá moderními českými dějinami. Podílel se na vydání sborníku dokumentů Sedm pražských dnů, 21. - 27. 8. 1968, za což ho komunistický režim pronásledoval.

Roku 1976 emigroval, po pádu komunismu se vrátil do České republiky, kde vědecky a pedagogicky působí.

Podle publicisty by v takovém případě mohlo jít o spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle nového trestního zákoníku nebo zneužívání pravomoci veřejného činitele podle staré úpravy, kterou nový trestní zákoník nahradil od letošního ledna, popřípadě maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

"Pokud byl čin spáchán, mohla nastat část trestné činnosti už před 1. lednem 2010," uvedl Uhl. Zároveň vyzval k zásahu v případě, že by údajné neoprávněné vyvádění dat z ÚSTR pokračovalo.

"Jako okolností případu je se asi potřeba zabývat se snahou Pavla Žáčka, Marka Bendy (ODS), (člena rady ústavu) Patrika Bendy a dalších osob, aby nový ředitel ÚSTR Jiří Pernes jmenoval ředitelem Archivu bezpečnostních složek právě Pavla Žáčka," napsal s odkazem na Prečanův text v trestním oznámení Uhl. Vysvětlení by podle něho mohli podat i senátoři Alexandr Vondra (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Žáček obvinění odmítá

Bývalý šéf ústavu Pavel Žáček se proti Uhlovu obvinění ostře ohradil. Uhlova slova označil za absurdní obvinění člověka, který se dlouhá léta projevoval jako odpůrce ústavu. Stejně absurdní je podle Žáčka to, že jej Uhl spojuje s nějakou politickou stranou. "Nahrává tím tomu, aby řešení po volbách bylo také zásadní - politické. Aby zkrátka ústav přestal existovat," řekl serveru Lidovky.cz Pavel Žáček, který požádal svého právníka, aby zvážil další právní kroky vůči Petru Uhlovi.

'Studium' na VUML

Nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes.Jmenování Pernese do funkce doprovázely spory. Největší rozruch vyvolala informace v médiích, že Pernes zatajil před Radou ÚSTR informaci o tom, že za bývalého režimu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu leninismu (VUML), což bylo školení pro nekomunistické vedoucí zaměstnance kulturních či jiných nevýrobních zařízení. Pernes řekl, že tuto informaci nepovažoval za podstatnou.

Do funkce nastoupil Pernes 1. dubna. Na protest proti způsobu výběrového řízení odstoupili někteří členové vědecké rady. Prečan Pernese naopak podpořil.

Čtěte více

Pernes si vysloužil kritiku i za to, že v den nástupu do funkce odvolal oba Žáčkovy náměstky a dva ředitele. Některé funkce ale hodlá obsadit výběrovým řízením a chystá také nezávislý personální audit.

Prečan se zabývá moderními českými dějinami. Podílel se na vydání sborníku dokumentů Sedm pražských dnů, 21. - 27. 8. 1968, za což ho komunistický režim pronásledoval. Roku 1976 emigroval, po pádu komunismu se vrátil do České republiky, kde vědecky a pedagogicky působí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.