Lidovky.cz

Fischer se na summitu v USA sejde se Saakašvilim či Zapaterem

Česko

  22:07
NEW YORK - Český premiér Jan Fischer se během pondělního a úterního summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu sejde s norským předsedou vlády Jensem Stoltenbergem či gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim a španělským premiérem José Luisem Zapaterem. Se španělským předsedou vlády bude jako s představitelem předsednické země Evropské unie jednat především o evropském navigačním systému Galileo, jehož sídlo by Česko chtělo mít na svém území.

Ministr obrany Martin Barták, premiér Jan Fischer a ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová foto: Reuters

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Fischer už o něm se svým španělským protějškem jednal na posledním summitu EU, později byl předmětem i jejich telefonického rozhovoru. "Česká republika (o Galileo) usiluje už delší dobu. Rádi bychom, aby to téma za španělského předsednictví zaznamenalo výrazný posun," uvedl Fischer.

Dodal, že schůzka se Stoltenbergem se bude týkat především ekonomiky a energetické bezpečnosti. O hospodářském spolupráci by měl jednat i se Saakašvilim. Půjde o účast gruzínsko-českých firem na rekonstrukci a modernizaci nemocnic v Gruzii a otázky jejich financování a gruzínských záruk. Mimo summit se Fischer ve Washingtonu sejde s bývalou americkou ministryní zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou. Mimo jiné budou hovořit o nové strategii NATO, na jejíž přípravě se diplomatka za americkou stranu podílí.

Ojedinělé setkání 40 zemí
Tématem summitu o jaderné bezpečnosti, jehož se Fischer zúčastní v úvodu příštího týdne, bude hrozba nukleárního terorismu a zabezpečení jaderných materiálů na celém světě tak, aby se nedostaly do nepovolaných rukou.

Setkání, které je svým rozsahem ojedinělé, se zúčastní zástupci více než 40 zemí. Dvoudenní schůzka by tak měla přinést jak národní, tak mezinárodní závazky ohledně zabezpečení jaderného materiálu. V Česku s tím podle premiéra nejsou problémy, proto neočekává, že by země po summitu musela přijímat nějaké nové kroky.

Barták se sejde s Clintonovou
Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták, který je na návštěvě v USA s předsedou vlády, by se během summitu měl setkat s náměstkyní amerického ministra obrany Michele Flournoyovou. Na programu má i jednání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

Schůzka by se podle něj měla týkat "spolupráce na průmyslové armádní úrovni", především prý půjde o certifikaci na vývoz a zpětný vývoz českých letadel L-159, kterou uděluje americké ministerstvo zahraničí a která by byla potřeba pro zvažovanou výměnu pěti bitevníků za jedno španělské transportní letadlo CASA.

S Clintonovou bude Barták jednat jednat i o případném navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, o němž česká a americká strana tento týden jednaly už během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. S dalšími českými vojáky v Afghánistánu nicméně nesouhlasí ČSSD, favorit nadcházejících parlamentních voleb v Česku.

Američané podle Fischera tuto situaci chápou, zároveň ale oceňují roli českých vojáků v zemi a stojí o pokračování české účasti v konfliktu. Vláda proto jako kompromis navrhuje změnu struktury současné mise při nezměněném počtu vojáků. Toto řešení by chtěla prosadit ještě do voleb.

Fischer do USA přiletěl v pátek, v sobotu s Bartákem mimo jiné uctil v manhattanském Battery Parku památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001. V neděli jej čekají setkání se zástupci židovských organizací či lidí, kteří přežili holokaust, a nyní žijí v oblasti New Yorku a New Jersey. Po pondělním a úterním summitu ještě ve středu ve Washingtonu pronese zahajovací projev na konferenci o českých Židech v Americe.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.