Lidovky.cz

Státní smutek v Česku: vlajky na půl žerdi a zavřené herny

Asie

  12:19
PRAHA - Státní smutek, který má být v Česku vyhlášen v den pohřbu obětí nehody letadla s prezidentem Lechem Kaczyńským bude znamenat vyvěšení státních vlajek na půl žerdi a minutu ticha. Organizátoři by měli zvážit pořádání veřejných akcí. Zavřena by ze zákona měla být kasina. Vláda příslušné usnesení přijme v úterý na mimořádném jednání.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Podle Filipa Kandy, mluvčího vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kohouta, kabinet patrně vyzve občany k minutě ticha v pravé poledne a rozhodne o tom, aby vlajky na vládních a dalších úředních budovách byly na půl žerdi. Vláda podle Kandy organizátorům veřejných a kulturních akcí patrně doporučí, aby zvážili konání svých akcí. Kohout úterní jednání vlády povede, premiér Jan Fischer je ve Spojených státech.

"Státní smutek je záležitost v podstatě zvyková. Nikdo jej nezpochybňuje, ale velkou právní úpravu nemá," vysvětlil Jan Bárta z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Prezident Václav Klaus se s vládou v neděli dohodl, že ČR uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem smutku. Pohřeb se bude konat zřejmě v sobotu.

Polský prezident s manželkou a téměř stovka dalších pasažérů stroje, mezi nimi mnozí polští politici a velitelé armády, zahynuli při nepodařeném přistání vládního speciálu na letišti u západoruského Smolensku. Polští představitelé letěli na pietní obřad do Katyně.

V Polsku se nebude sportovat

V Polsku je vyhlášen státní smutek po celý týden, skončit má v sobotu. Nekonají se žádné kulturní ani sportovní akce, změněno je vysílání médií. Podle šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta by bylo správné chystanou pietu v ČR označovat za "Den smutku".

"Den smutku bude znamenat, že v poledne bude minuta ticha. Česká veřejnost tak bude mít možnost uctít památku obětí touto formou a na veřejných budovách budou staženy státní vlajky na půl žerdi," vysvětlil Forejt.

Právník Bárta připomněl zákon o užívání státních symbolů ČR, na jehož základě se na znamení státního smutku vyhlášeného vládou vyvěšují vlajky na půl žerdi. "Z toho nepřímo plyne, že vyhlásit státní smutek je v pravomoci vlády. Jinde tuto pravomoc nenajdete. Pravomoci vlády jsou dané ústavou, ale tam státní smutek, věc symbolická, napsán není," řekl Bárta.

Další zákon, který státní smutek zohledňuje, je loterijní zákon, podle kterého mají být zavřena kasina a herny. V září 2001, kdy byl v ČR vyhlášen státní smutek za oběti teroristických útoků v USA, vláda například doporučila fyzickým a právnickým osobám, aby zvážily konání veřejných akcí, které by mohly narušit jeho důstojný průběh.

Kdy byl v ČR naposledy státní smutek vyhlášen?

Naposledy Češi uctili dnem smutku památku papeže Jana Pavla II., který zemřel 2. dubna 2005. Vláda tehdy vyhlásila dnem smutku 8. duben 2005 - den papežova pohřbu. V tento den byly na veřejných budovách vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi. U příležitosti papežova pohřbu se také v tento den v poledne rozezněly na několik minut kostelní zvony.

Den smutku přitom vláda v roce 2005 vyhlásila dvakrát. Poprvé byl oficiálně vyhlášen na 5. leden, kdy Češi uctili oběti ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Za oběti katastrofy se v tento den v pravé poledne v zemi rozezněly sirény. Vláda také vyzvala občany, aby v poledne drželi tři minuty ticha. Vlajky na veřejných budovách byly svěšeny na půl žerdi. Ke smutku se zvoněním zvonů připojila také katolická církev.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.