Lidovky.cz

Politici se zlobí na soud. O důchodech prý nemá právo rozhodovat

Česko

  15:20
PRAHA - Politici jsou zaskočení a rozezlení. Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení způsobu výpočtu důchodů, méně výhodného pro lidi s vysokými příjmy, jim totiž přivalilo do cesty nechtěný balvan. Pár týdnů před volbami musejí vymyslet, jak reformovat důchody.

Eduard Janota foto: ČTK

Předseda ČSSD Jiří Paroubek rozhodnutí označil za aktivistické, neboť soudci ovlivnili i výši rozpočtového schodku bez toho, že by nesli politickou odpovědnost. Volební lídr ODS Petr Nečas vyzval k urychlení prací na důchodové reformě neboť alternativou je podle něj přímá hrozba nižších penzí.

"Z mého hlediska je to neuvěřitelné rozhodnutí, ČSSD jej rozhodně nevítá. Je to rozhodnutí, jako kdyby byl ÚS třetí komorou parlamentu," reagoval předseda sociální demokracie.

Podle lídra ODS rozhodnutí potvrzuje to, že ČR musí intenzivně pokračovat v důchodové reformě. Skončit podle něj musí "hrátky kolem třináctého důchodu" a podobný populistický přístup k důchodům, rýpnul si Nečas do návrhu, který prosazuje ČSSD.

Stát diskriminuje lidi s vysokými příjmy

ÚS zrušil s platností od 30. září 2011 výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Soudci dali za pravdu názoru, že systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Výpočet procentní výměry důchodu je podle ÚS protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost a v kombinaci s ostatními parametry důchodového systému negarantuje dostatečně právo na přiměřené hmotné zabezpečení. V důsledku se může verdikt soudu projevit na penzích až 95 procent občanů. ČTĚTE VÍCE

Ministr financí Eduard Janota v první reakci hovořil o tom, že rozhodnutí soudu zatíží rozpočet desítkami, ale možná až stovkami miliard korun. Věc bude muset jako jeden ze svých prvních úkolů po květnových parlamentních volbách řešit nová politická vláda. ČSSD a ODS jsou favority voleb, je pravděpodobné, že jedna z těchto stran vládu sestaví.

Jako zrušené volby

Podle Paroubka podobná rozhodnutí soudu nepřísluší. "Myslím, že je to rozhodnutí, které je v intencích toho, co předvedl Ústavní soud už při zrušení mimořádných voleb na podzim loňského roku. Takovéto aktivistické pojetí činnosti ÚS prostě odporuje nejen liteře ústavy, ale také jejímu duchu."

"Rozhodnutí soudu jednoznačně ukazuje, že náš důchodový systém ve stávající podobě je neudržitelný," řekl dnes Nečas. Vládu vyzval, aby urychlila práce druhé odborné komise vedené Vladimírem Bezděkem, která reformu penzí odborně připravuje.

Podle prvních propočtů se v důsledku rozhodnutí soudu zvýší státní výdaje o zhruba 25 miliard korun během čtyřletého volebního období, míní Nečas.

Příští vláda podle něj bude muset na verdikt reagovat úpravou redukčních hranic u důchodů, které jsou nyní nastaveny příliš "rovnostářsky". Změnit se podle něj bude muset i zastropování odvodů na důchodové pojištění.

Z rozhodnutí soudu podle něj také vyplývá, že důchodové pojištění nelze spojovat s jinými odvody do jakési "superdaně", protože ho soud považuje striktně za pojistné.

Vyšší odvody - vyšší nezaměstnanost

Komunisté považují rozhodnutí soudu za průlomový krok, který zrušil solidaritu důchodového systému. "V dosud solidárně vybilancovaném systému nebude dostatek peněz, neboť se podstatně zvýší důchody občanů, kteří mají vyšší a vysoké příjmy. Stát by musel hledat další zdroje nebo snížit důchody všem," uvedl poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Nutné podle něj bude přijmout nový důchodový zákon, které převede pojistný systém na systém sociální daně a stanoví nová kritéria pro výpočet důchodů.

Podle exministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je potřeba nejprve pečlivá analýza, co vlastně rozhodnutí ÚS znamená. "Pak musíme hledat odpovídající řešení, jak to zvládnout v rámci veřejných rozpočtů. To prostě bude chvíli trvat a je potřeba k tomu přistupovat velmi odpovědně," upozornil Kalousek.

Souhlasí ale s názorem soudu, že důchody byly pro lidi s vyššími příjmy počítány diskriminačně. Zvýšení odvodů na sociální pojištění by ale podle něj v současnosti jen zvýšilo nezaměstnanost.

Také předseda zelených Ondřej Liška volá po podrobném zjištění dopadů rozhodnutí na výdaje rozpočtu. "Domnívám se, že ÚS není primárně tou institucí, která by měla nastavovat principy a rámec důchodového systému v jakékoliv zemi," poznamenal Liška.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.