Lidovky.cz

Pochod dobré vůle připomněl nebezpečí antisemitismu

Česko

  20:03
PRAHA - Ze Staroměstského náměstí do Valdštejnské zahrady v Praze vyrazil v neděli odpoledne Pochod dobré vůle, jehož cílem bylo pokojně a kulturně reagovat na agresivitu a ignoranci neonacistů a antisemitů ve společnosti. Průvodu se podle odhadu policie účastnilo asi 400 lidí.

Pochod dobré vůle v rámci akce Kulturou proti antisemitismu a neonacismu foto: ČTK

Akce probíhala klidně, na pořádek dohlíželo několik policistů, policie také regulovala dopravu. Ve Valdštejnské zahradě se poté konalo hudební vystoupení, zazněly i vzpomínky pamětníků holokaustu.

V čele průvodu nesli čtyři muži oheň. Za ním šlo devět trubačů na beraní roh - šofar. Lidé v průvodu měli izraelské a české vlajky. Maiselovou ulicí zamířili do Široké a došli až na náměstí Jana Palacha. Tady tančilo šest dívek oblečených v bílém na připraveném vyvýšeném pódiu. Z bílých stuh vytvořily Davidovu hvězdu. Poté zazněly úryvky ze Starého zákona.

Pochod dobré vůle v rámci akce Kulturou proti antisemitismu a neonacismuPrůvodu, který zorganizovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví v Jeruzalémě, se účastnila také skupina několika desítek aktivistů, která se zabývá dodržováním lidských práv na Izraelem okupovaných územích Palestiny.

Měli palestinské vlaječky a transparenty s nápisy jako Protest proti okupaci Palestiny není antisemitismus. "Chceme upozornit na uplatňování dvojích standardů v přístupu k Palestincům, kteří denně čelí agresivitě, rasismu a jiným formám útlaku ze strany státu Izrael," řekla Jana Ridvanová ze sdružení Přátelé Palestiny.

Všichni jsme lidi
Z náměstí Jana Palacha průvod pokračoval přes Mánesův most do Valdštejnské zahrady. Tam začal sedmý ročník veřejného shromáždění pod názvem Všichni jsme lidi. Jeho snahou je deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. S kapelou vystoupil izraelský jazzový hudebník Amos Hoffman. Zazpíval také kantor liberecké židovské obce Michal Foršt. Texty modliteb přednesl herec Jan Potměšil.

Pochod dobré vůle v rámci akce Kulturou proti antisemitismu a neonacismu

Mezi hlavní řečníky patřil například Tommy Karas, který vyprávěl o svém pobytu v koncentračních táborech Terezín a Osvětim, nebo tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, který seznámil obecenstvo se zprávou o projevech antisemitismu v Česku. Podle něj je situace relativně dobrá, loni se prý v ČR odehrálo 28 antisemitských vystoupení.

Setkání se těší podpoře vysokých představitelů českého politického života. Osobně se ho zúčastnil předseda Senátu Přemysl Sobotka a primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. Loňského ročníku pochodu se účastnilo asi 1000 lidí. Akci doprovázel umělecký happening.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.