Lidovky.cz

Výraz vůdce stranám nevoní. Politici raději následují lídra

Česko

  7:41
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ještě šedesát pět let po své smrti ovlivňuje Adolf Hitler středoevropskou politiku. Minimálně tedy v oblasti názvosloví. Politické strany se totiž stále bojí používat pro své špičky nacisty zprofanované jméno „vůdce“. Místo toho se raději drží osvědčeného anglikanismu „lídr“.

Ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Vymyslet nějaký přiléhavější český název se kromě komunistů nesnaží vůbec nikdo. Pouze KSČM tak označuje své špičky na kandidátkách jako vedoucí kandidáty, všechny ostatní strany mají v čele "lídry". "Používáme slovo vedoucí kandidát, protože lépe vystihuje, o koho se vlastně jedná," říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Přístup jeho strany zůstává paradoxně nejblíže modelu, který se rozšířil i v Rakousku či Německu. "Slovo vůdce (führer), je v rakouské politice stejně jako v Německu pochopitelně zapovězeno," říká Manferd Maurer, šéfredaktor lineckého deníku Neues Volksblatt. Také označení lídr se ale podle něj v německy mluvících zemích takřka nepoužívá, nahrazuje ho domáčtější "Spitzenkandidat" .
Nicméně česká politická scéna se úzkostlivě drží anglikanismu "lídr". Zároveň se však potí při jeho přechylovávání do ženské podoby - "lídryně."

Politologové takové jednání přičítají kromě možné asociace slova "vůdce" na časy nacismu rovněž snaze vyhnout se vzpomínkám na komunismus. "Slovo vedoucí kandidát si může dovolit používat právě KSČM se staršími voliči, kteří příliš nemilují anglikanismy," tvrdí politolog Jan Bureš.

Pro mladší generaci a nevoliče komunistů může ale toto slovo trochu zavánět socialismem. "Lídr působí moderně, svěže," říká Bureš. Na druhou stranu se podle něj česká politická scéna "poangličťuje" celkově více než v jiných zemích. "Třeba se u nás úplně přestalo používat slovo shromáždění, nahrazené politickým mítinkem," říká Bureš.

U slova lídr ale přece jen podle některých politiků vzniká dojem, že úplně přesně nevystihuje podstatu věci. "My například potřebujeme v pravém slova smyslu vůdce, nikoliv lídra. Lídr vede chvíli peloton v cyklistice, není ideovým vůdcem strany," řekl LN krátce po pádu Mirka Topolánka z čela ODS jeden z vysoce postavených občanských demokratů, který si ale přeje zůstat v anonymitě. Jenže nechtěný odkaz na Adolfa Hitlera českou politiku "vůdců" zřejmě definitivně zbavil. "Je třeba také dodat, že slovo lídr nepoužívají jen politici, ale přejala ho i mediální scéna," omlouvá politiky senátor za ODS Tomáš Jirsa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.