Lidovky.cz

Statkářka z Bohumína: Tuto povodeň už asi nepřežijeme

Česko

  16:12
BOHUMÍN-PUDLOV (KARVINSKO) - Třetí povodeň za posledních 13 let prožívá soukromá statkářka z Bohumína-Pudlova na Karvinsku Jana Marcolová. Se slzami v očích už druhý den sleduje, jak její a manželovy pozemky opět zalila velká voda. Část zvířat soukromí zemědělci evakuovali, zbytek - prasata a telata - zůstává ve vyšších patrech zatopených budov. "Tuto povodeň už asi nejsme schopni přežít," svěřila se dnes žena.

Statkářka z Bohumína Jana Marcolová s teletem, které zachránila poté, co spadlo do vody. foto: ČTK

Situaci posledních dvou dnů neustále srovnává s děním v červenci 1997. Tehdy Moravu a Slezsko postihly záplavy s katastrofálními následky. "Dnes je vody méně než tehdy. Tak asi do dvou metrů. Před 13 lety tady byly až tři metry vody," srovnává.

Přesto situaci nevidí růžově. Hlavně proto, že na obnovu hospodářství budou chybět peníze. "Hlavní rozdíl je v tom, že v roce 1997 jsme vše měli pojištěné. Po tehdejších záplavách už nás nikdo pojistit nechtěl," svěřila se žena. Sama neví, zda v rizikové oblasti chce dál s manželem podnikat.

Povodně 2010

Po záplavách v roce 1997 jim trvalo roky, než se dostali zpět na stejnou úroveň chovu. "Rok jsme byli úplně bez produkce, protože voda zničila elektrické rozvody, a ty jsme museli opravit. Všechny krávy jsme proto poslali na jatka," vzpomínala statkářka.

Kromě současných povodní a záplav v roce 1997 měli problémy s velkou vodou i v roce 2002. Tehdy ale voda zaplavila jen pozemky a větší škody nezpůsobila.

Nemáme čím krmit
S manželem a několika zaměstnanci je už druhý den na nohou. Pomáhají jim místní hasiči. Problémů řeší hned několik. Část krmiva voda zničila, od zbytku je voda na nějaký čas zcela odřízla. "Nemáme čím krmit, krávy navíc už druhý den nedojíme. To pro ně bude velký problém. Mohou dostat zánět. Jsou zvyklé na stroje a ruční dojení nepřichází v úvahu," vysvětlila.

Když se blížila velká voda, začali dobytek evakuovat. Na valníku nejprve odvezli tři desítky dojnic na půjčené pastviny a garáže. "Celkem jsme do bezpečí převezli 70 kusů dobytka. Prasata a telata se už ale nikam nevešla. Nemáme je kam evakuovat a zůstala v zatopeném areálu," vysvětlila. Společně s hasiči a manželem proto jezdí zvířata kontrolovat a krmit.

Příběhy jako před 13 lety
Současné povodně a ty z roku 1997 mají pro Marcolovou hodně společného.

Určitou paralelou jsou i příběhy, které řádění živlu přinesly. Před 13 lety se po pás ve vodě brodila k chlévu, aby zachránila berana Pepu. Ten jediný přežil z početného stáda. Zbytek ovcí se utopil v první přívalové vlně.

"Našla jsem ho mezi plavajícími těly s hlavou nad vodou. Pak pro něj přijeli hasiči a dostali ho ven," vzpomínala.

Podobné okolnosti zažila i dnes. Jedno z telat, které přesunuli do druhého patra zatopené stáje, bylo natolik zvědavé, že vypadlo z okna. "Z šesti metrů spadlo do vody, kde zůstalo ležet asi den. Našli jsme jej promočené a podchlazené. Teď ho v kanceláři zahříváme. Snad nedostane zápal plic a přežije to," řekla Marcolová.

Z berana Pepy a jeho osudu se pro Pudlov stal jistý symbol povodní z roku 1997. To ale nezabránilo tomu, aby do roka neskončil v rukou řezníka. Jaký osud čeká zachráněné tele, ukáže až čas.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.