Lidovky.cz

Nová příručka poradí učitelům, jak bojovat s extremismem na školách

Česko

  17:06aktualizováno  20. května 11:01
PRAHA - Kolem velkého stolu ve třídě sedí skupinka studentů. Každý z nich má v ruce volební program Dělnické strany. Školáci se tak například dozvídají, že tato strana prosazuje zavedení určování národnosti obyvatel republiky a jejich potvrzení do rodných a křestních listů a občanských průkazů. Po přečtení programu si každý musí napsat argumenty, proč by tato strana měla být zrušena a proč by zrušena neměla být. Poté začne diskuse.
Extremisté - ilustrační foto.

Extremisté - ilustrační foto. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zhruba tak by měla vypadat vyučovací hodina, ve které se bude mluvit o extremismu. Učitelům to radí nová metodická příručka s názvem "Hrozby neonacismu - Příležitosti demokracie", kterou v těchto dnech vydalo občanské sdružení Asi-milování. Finančně vznik příručky podpořilo i ministerstvo školství.

" Vzhledem k nárůstu pravicového extremismu v České republice a s ním souvisejícím šíření xenofobie a antisemitismu považuje ministerstvo za důležité se žáky ve školách na toto téma komunikovat a varovat před jeho důsledky," vysvětlil důvody vzniku příručky mluvčí ministerstva Tomáš Bouška.

Překvapivá podpora krajní pravice ve studentských volbách

Sdružení Asi-milování vysvětluje nutnost poslat do škol příručku týkající se extremismu i výsledkem nedávných studentských voleb. "Výsledky voleb ukázaly, překvapivě vysokou podporu krajně pravicové Dělnické strany pro sociální spravedlnost, která je úzce napojena na ultrapravicovou scénu. I na základě těchto voleb je vidět, že je nejvyšší čas na to, aby se učitelé začali o extremismu, neonacismu a dalších tématech s ním spojených otevřeně bavit se svými žáky," říká koordinátorka projektu Dana Gabaľová. VÍCE O STUDENTSKÝCH VOLBÁCH ZDE

Zhruba dvou set stránková příručka tak učitelům radit, jak mluvit o tématech, která jsou s neonacismem a extremismem spojené. Obsahuje také vysvětlení základních pojmů a politických ideologií patřících do oblasti extremismu. Příručka popisuje i historický vývoj pravicového extremismu na území Československa a České republiky.

Další část metodického dokumentu se týká i toho, jak mají samotní pedagogové postupovat proti extremismu. "Při pedagogickém vypořádání se s neonacisty v širším školním kolektivu je třeba osobní přístup. Je nutné zohlednit psychické předpoklady konkrétního jedince, jeho ochotu k diskusi, potřebu provokovat anebo vymezit se vůči ostatním. Je třeba zjistit, zda v konkrétním pedagogickém zařízení existuje semknutý širší neonacistický kolektiv nebo zda impulsy pro příklon jedince k neonacismu přišly z mimoškolního prostředí," píše se v příručce.

Metodický pokyn ještě letos
Mezi odborníky, kteří se na vzniku příručky podíleli, je třeba politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš, nebo jeho kolega Jan Charvát. Příručku v podobě CD si školy mohou objednat u občanského sdružení Asi-milování, zaplatí pouze za poštovné. V elektronické podobě je již nyní ke stažení na stránkách tohoto občanského sdružení.

Tím ale "boj" s extremismem na českých školách a mezi mladými lidmi nekončí. Ministerstvo školství připravuje totiž metodický pokyn pro školy, který má učitelům poradit, jak má vypadat výchova proti projevům rasismu, xenofobie a intolerance. "Metodický pokyn je v přípravě. Pracuje na něm skupina odborníků a specialistů na extremismus, didaktiku. Dokument by měl být předložen ke schválení vedení ministerstva ještě letos, v horizontu několika měsíců," upřesnil mluvčí Bouška.

Na stránkách ministerstva sice metodický pokyn je, nicméně potřebuje aktualizaci. Své připomínky k němu může každý zaslat na ministerstvo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.