Lidovky.cz

Volit se bude v obýváku, čekárně na vlak nebo i sportovní kabině

Česko

  11:00
PRAHA - Volební místnosti se dnes otevřou ve veřejných budovách patřících státu, obci nebo kraji, například ve školních třídách nebo v kulturních domech. Neplatí to ale ve všech obcích. V některých si budou lidé vybírat poslance v obývacím pokoji rodinného domu, čekárně vlakové zastávky, ve sportovních kabinách nebo v místnosti, která je součástí obecní váhy.

Za volební plantu se dá schovat, i když se nevolí... foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

I tato netradiční místa hlasování musejí splňovat všechny náležitosti předepsané zákonem, tedy zejména volební schránku včetně schránky přenosné, dostatečné množství hlasovacích lístků a hlasovacích obálek s úředním razítkem, prostor pro úpravu hlasovacích lístků, seznamy voličů a velký státní znak. Na objektu s volební místností pak musí vlát státní vlajka.

VOLBY

Parlamentní volby 2010 probíhají v pátek 28. května a v sobotu 29. května.

V pátek se volební místnost otevřou ve 14 hodin, uzavřou se ve 22 hodin.

V sobotu bude možné volit od 8 hodin do 14 hodin.

O přízeň zhruba osmi milionů voličů se uchází celkem 25 politických stran a hnutí.

Pokud nedostal volič do schránky hlasovací lístky, volební komise mu ve volební místnosti vydá kompletní sadu hlasovacích lístků příslušných pro jeho kraj.

Každý volič může volit pouze jednu stranu. Pokud by vhodil do urny obálku s více hlasovacími lístky, jeho hlas je neplatný.

Oživlá volební čekárna
V čekárně vlakové zastávky se volby tradičně a také trochu příznačně uskuteční v Zastávce, součásti Přeštic na Plzeňsku, kde je kolem osmi desítek voličů. "Přivezeme tam vždy komisi chemickou toaletu, na podzim také kamna a brikety," řekla tajemnice městského úřadu v Přešticích Eva Česáková. Osada vznikla kdysi u vlakové zastávky, podle které také dostala pojmenování. Provoz na nádražíčku nijak dění ve volební místnosti neovlivní, čekárna je totiž stejně trvale uzamčená a ožívá vlastně jen tehdy, když se konají volby.

Volit poslance do autobusové čekárny naopak už nepůjdou lidé v Bělé na Havlíčkobrodsku. "Volební místnost v autobusové čekárně skončila po volbách v roce 2006," řekl starosta Pavel Lhoťan. Volby se teď v Bělé konají v bývalém hostinci, který obec přestavěla na víceúčelovou budovu.

Skončila také éra jedné z nejmenších volebních místností, která byla ve Zbinohách na Jihlavsku. Byla v bývalé stavební buňce spolu s obecním úřadem, který už ale zakoupil kulturní dům.

Volební místnost

Zřejmě jediným kurióznějším volebním místem na Vysočině zůstane při nadcházejících volbách nevelká místnost, která je součástí obecní váhy v Suché - městské části Havlíčkova Brodu. "Sněmovní volby v této volební místnosti budou poslední, podzimní volby do obecních zastupitelstev už se budou konat v kulturním domě," řekl Petr Adam z havlíčkobrodské radnice.

Rybářské volby
Do sportovních kabin se vydají voliči v Jablonném nad Vltavou na Benešovsku, v hasičských zbrojnicích se volí například v Bystřici a Mokré Lhotě na Benešovsku. Ve volební místnost se znovu promění i obývací pokoj bytu majitele rybářství v Kutné Hoře - Žižkově. Podobně ve Staré Olešce na Děčínsku se ve volební místnost proměňoval obývací pokoj rodiny Hriníkových.

S problémy se museli vypořádat v jedné z nejvýše položených obcí - v Horské Kvildě na Šumavě. V dubnu zde vyhořel objekt obecního úřadu, oheň zničil dva byty v patře, obec musela ohořelé části domu zbourat. "Volby budou v obecním úřadu, ale v provizorních prostorách. Dokud nebudeme mít novou projektovou dokumentaci, do oprav se nepustíme," řekl starosta Jan Janoušek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.