Lidovky.cz

Pozor na plynové spotřebiče! V horku vás mohou otrávit

Česko

  19:46
Pražští záchranáři ve čtvrtek vyjížděli k pěti případům otravy kysličníkem uhelnatým, ošetřili celkem osm intoxikovaných lidí. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle ní to byl rekordní počet výjezdů k takovým případům. Mluvčí varovala před tím, že za horkých dnů teplý venkovní vzduch zhoršuje v komínech odvod zplodin a lidé se mohou otrávit oxidem uhelnatým z plynové karmy v koupelně. Zdravotníci v Praze každý rok zachraňují asi sto takto otrávených lidí.

"Včerejší den byl v tomto ohledu rekordní, naše posádky zasahovaly v odpoledních a večerních hodinách," informovala Ernestová.

První případ byl ohlášen v 16:47 z kadeřnictví v Korunní ulici, záchranáři tam ošetřili čtyři ženy, které se přiotrávily oxidem uhelnatým z karmy, a pak je převezli do nemocnice, uvedla Ernestová.

Už o necelou hodinu později se v Praze 6 přiotrávila sedmadvacetiletá žena, před 19:00 byl ze stejného důvodu přivezen do vinohradské nemocnice dvaašedesátiletý muž ze Žižkova a v 19:15 zdravotníci ošetřovali intoxikovanou jednatřicetiletou ženu, která upadla do bezvědomí. "Dýchání pacientky bylo nutné zajistit umělou plicní ventilací, ve vážném stavu byla nakonec letecky dopravena do barokomory plzeňské nemocnice," uvedla mluvčí.

Posledním intoxikovaným pacientem byl ve čtvrtek devětadvacetiletý muž z Koněvovy ulice v Praze 3, také on musel být hospitalizován.

U případů otravy v kadeřnictví a ženy v bezvědomí zasahovali kromě zdravotníků také hasiči a policisté. "Policisté obě události zadokumentovali a nyní budou zjišťovat, zda k nim došlo nešťastnou náhodou, nebo na základě pochybení konkrétní osoby," sdělil ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Ernestová upozornila na to, že oxid uhelnatý není cítit, otravuje organismus velmi nenápadně. V krvi se navazuje na místa určená pro kyslík, a tak mu brání v přístupu k buňkám. Jako první odumírají buňky mozkové, takže velké procento lidí, kteří otravu přežijí, umírá následně v nemocnici.

"V loňském roce jsme evidovali 105 případů, z toho šest smrtelných. Od začátku letošního roku zasahovaly naše posádky u 19 případů, tři z nich skončily smrtí - začátkem ledna v Praze 10 zemřela tímto způsobem pětašedesátiletá žena a její čtyřicetiletý syn, poslední únorový den došlo v Žitomírské ulici k tragickému případu jedenáctileté dívky," uvedla mluvčí. Dodala, že prevence je velmi jednoduchá, spočívá v pravidelných odborných prohlídkách plynových spotřebičů a komínových průduchů.

Podle Ernestové si na základě těchto zkušeností pražská záchranná služba nedávno pořídila pulzní COmetr, který dokáže stanovit koncentraci CO a stupeň otravy pacienta, u sporných případů pacientů v bezvědomí potvrdit nebo vyloučit tuto diagnózu a zároveň chrání posádky před možnou intoxikací v zamořeném prostoru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.