Lidovky.cz

Silný Nečas dostal na kongresu strany všechno, co mohl

Česko

  6:00
PRAHA - Občanští demokraté opravdu razantně vstoupili do nové éry své strany. Kromě nezpochybnitelného lídra Petra Nečase, který dostal v předsednické volbě přes málo vídaných sedmaosmdesát procent, delegáti kongresu v pražském hotelu Clarion obměnili vedení ODS způsobem, který překvapil i drtivou většinu z nich.

Miroslava Němcová a Petr Nečas na 21. kongresu ODS foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Při místopředsednické volbě se jasně ukázalo, že dohody silných krajů přestaly platit nejpozději ve chvíli, kdy se očekávaný obhájce postu prvního místopředsedy David Vodrážka ztrapnil v projevu slovy o neexistenci takových dohod.

Natolik, že ho v souboji porazila Miroslava Němcová (314 hlasů, Vodrážka 257), se kterou před zahájením kongresu málokdo počítal. Předem očekávané místopředsedy Pavla Drobila (402) z Moravskoslezského a Pavla Blažka (420) z Jihomoravského kraje pak doplnili ještě Plzeňan Jiří Pospíšil (402) a další původně outsider volby Alexandr Vondra (434) nominovaný Ústeckým krajem. Posledně jmenovaný dokonce s rekordním počtem hlasů.

Události kongresu na serveru Lidovky.cz

Všechny čtyři výše jmenované přitom Nečas po pádu Vodrážky před delegáty výslovně zmínil se žádostí, aby získali podporu.

Spolu s Vodrážkou odešla z kongresu poražena zejména skupina ovládající hlavní město Prahu v čele s podnikatelem a radním Prahy 10 Tomášem Hrdličkou, označovaným v ODS za kmotra. Praha nemá zástupce ve vedení ODS po dlouhých letech, navíc spolu se ztrátou místopředsednického křesla Vodrážka ztratil i pozici jednoho ze tří hlavních vyjednávačů o vládě, kde ho nahradila Miroslava Němcová.

Moravské kraje svůj obrat vysvětlovaly především Vodrážkovým selháním při nominačním projevu. I mezi delegáty z jiných regionů ale znělo, že Vodrážka svým sebevědomím, se kterým už v sobotu oslavoval, a nominačním projevem všechny urazil natolik, že nastalo volné hlasování nehledě na jakékoli předchozí dohody.

Předseda ODS Petr Nečas a místopředsedové strany

První místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

  • Miroslava Němcová na 21. kongresu ODSNarozena: 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě.
  • Vzdělání: absolventka Střední zemědělské technické školy v Havlíčkově Brodě.
  • Působení v politice: členkou Poslanecké sněmovny je nepřetržitě od roku 1998, místopředsedkyní sněmovny byla dvě volební období (od 2002, od 2006 první místopředsedkyně), v minulosti byla například i místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS; po rezignaci předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) byla letos v dubnu pověřena vedením Poslanecké sněmovny.
  • Ostatní: V letech 1974 až 1992 pracovala v Českém statistické úřadu, od roku 1992 vlastní ve Žďáru nad Sázavou knihkupectví. V letech 1994 až 2002 působila jako členka zastupitelstva ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1996 neúspěšně kandidovala za ODS do Senátu (volební obvod číslo 51 Žďár nad Sázavou), neuspěla ve druhém kole. V roce 2002 kandidovala na předsedkyni ODS, neuspěla již v prvním kole. V roce 2006 neuspěla při volbě předsedy Poslanecké sněmovny, když nezískala ani hlasy všech poslanců koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Vizitky nových místopředsedů ODS

Pavel Blažek (41)

  • Pavel Blažek na 21. kongresu ODSNarozen: 8. dubna 1969 v Brně.
  • Vzdělání: Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, na stejné škole absolvoval i doktorandské studium.
  • Kariéra: V letech 1992 až 1995 advokátní koncipient, od roku 1996 advokát, působí v brněnské advokátní kanceláři Kyjovský, Blažek a kolegové. Působil jako interní učitel na právnické fakultě MU v Brně (1992 až 2002).
  • Rodina: je ženatý, má dvě děti.
  • Ostatní: V 90. letech 17 měsíců zastupoval stát ve sporu se společností Diag Human.
  • čtěte: Do vedení ODS se dere 'neprofesionální' politik Blažek 

Pavel Drobil (38)

  • Pavel Drobil.Narozen: 18. října 1971 v Bruntále.
  • Vzdělání: Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Kariéra: Profesní kariéru odstartoval v roce 1995 ve firmě Arthur Andersen & Co jako asistent oddělení obchodního a daňového práva pro mezinárodní klientelu. V roce 1996 se stal společníkem advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři v Ostravě. V letech 2001 a 2002 pracoval jako poradce náměstků ministra financí Miloslava Hejnáka a Jaroslava Šulce. V letech 2004 až 2008 byl náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj. Nyní je předsedou dozorčí rady Lesů České republiky.
  • Rodina: je ženatý, má dvě děti.
  • čtěte: Drobil: Chtěl bych být převodovou pákou mezi vládou a regiony
  •  

Jiří Pospíšil (34)

  • Jiří PospíšilNarozen: 27. listopadu 1975 v Chomutově.
  • Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (1999), získal titul JUDr. (2002).
  • Kariéra: pracoval jako advokátní koncipient, od roku 2000 vyučuje na katedře správního práva plzeňské právnické fakulty, přednášel také na soukromé Vysoké škole Karlovy Vary. Od roku 2002 je poslancem, působil mj. jako místopředseda sněmovního ústavněprávního výboru. V letech 2000 až 2004 zasedal v zastupitelstvu Plzeňského kraje. Byl ministrem spravedlnosti ve stínové vládě ODS (2003 až 2006) a tento resort vedl v obou vládách Mirka Topolánka (září 2006 až květen 2009), v prvním kabinetu (do ledna 2007) byl navíc předsedou Legislativní rady vlády. Loni v září byl pověřen vedením Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, v listopadu byl zvolen děkanem fakulty.
  • Rodina: je svobodný, bezdětný.
  • Ostatní: Během jeho působení ve vládě prošel parlamentem například dlouho chystaný nový trestní zákoník, novela občanského soudního řádu, která zavedla nový způsob doručování; ministerstvo pod Pospíšilovým vedením začalo také s elektronizací justice.
    Jako ministr čelil Pospíšil kritice kvůli situaci ve státním zastupitelství v souvislosti s některými kroky nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
  • Čtěte: Pospíšil: Z dohod o místopředsedu nevypadávám. Žádné nebyly
  •  

Alexandr Vondra (48)

  • Alexandr VondraNarozen: 17. srpna 1961 v Praze.
  • Vzdělání: absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor geografie.
  • Kariéra: před rokem 1989 disident, mluvčí Charty 77 (za své postoje byl perzekvován a vystřídal několik zaměstnání). Později byl poradcem prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA v letech 1997 až 2001. Řadu let působil jako náměstek ministra zahraničí (1992 až 1997 a 2002 až 2003). V roce 2004 se stal prezidentem České euroatlantické rady.
    Od října 2006 zasedá v Senátu. Ministrem zahraničí první vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) byl jmenován 4. září 2006 a funkci vykonával do 9. ledna 2007. Poté byl ve druhém Topolánkově kabinetu do 8. května 2009 místopředsedou vlády pro evropské záležitosti.
  • Rodina: je ženatý, má jednoho syna a dvě dcery.
  • Ostatní: Patří k nejzkušenějším českým diplomatům, v diplomatických kruzích se pohybuje už od listopadu 1989. Působil mimo jiné jako ředitel sekce zahraniční politiky Kanceláře prezidenta republiky. V létě 1992 přešel na nově ustavené české ministerstvo zahraničí.
    Mimo jiné byl oceňován za přípravu Česko-německé deklarace, kde byl hlavním českým vyjednavačem.
    Oceňována byla i jeho práce při přípravách Česka na vstup do NATO - zahajoval rozhovory o přistoupení k Severoatlantické alianci. Po návratu z velvyslanecké mise v USA byl jmenován vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO v Praze v roce 2002, úřadu se ujal 1. srpna 2001.
    Během působení v čele ministerstva zahraničí například vyjednával o zrušení vízové povinnosti pro české občany cestující do USA či vedl debatu o možnosti umístit americkou vojenskou základnu v ČR.
  • čtěte: Vondra chce do vedení ODS. Kupčit s hlasy však nehodlám, říká 

Další podrobnosti o průběhu kongresu ODS čtěte v pondělním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.