Lidovky.cz

Učitelé dostanou do roku 2012 šest miliard. Náborová prémie neprošla

Česko

  12:51aktualizováno  14:50
PRAHA - Lídři rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dnes shodli, že v příštím roce platy učitelů navýší o 2,1 miliardy. V roce 2012 naroste fond na platy v regionálním školství o další čtyři miliardy a pak budou příspěvky do fondu na tři roky zmraženy. Nápad na náborový příspěvek 180 tisíc korun pro učitele v koaliční smlouvě nebude.

Návrh Věcí veřejných na náborový příspěvek 180 tisíc korun pro nové učitele nezískal podporu koaličních partnerů. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zatímco první dvě miliardy na platy učitelů chce koalice vzít z rozpočtu obrany, další čtyři miliardy na rok 2012 už podle premiéra Petra Nečase (ODS) z tohoto resortu nebudou. Navýšení půjde především ve prospěch platů učitelů základních a středních škol.

Nápad Josefa Dobeše (VV) nominovaného do funkce ministra školství na náborový příspěvek 180 tisíc korun pro absolventy pedagogických škol při vstupu do zaměstnání však koaliční partneři nepodpořili. Podle Nečase není součástí společné smlouvy.

Dobeš označil čtyři miliardy pro rok 2012 za vítězství, náborový příspěvek ve výši 180.000 korun chce prosadit už od příštího roku ze slibovaných 2,1 miliardy korun.

Dobeš: S náborovým příspěvkem stále počítám

Josef Dobeš (VV), nominovaný do funkce ministra školství, se návrhu náborové prémie nevzdává. "K9 neřešila konkrétní způsob, jakým bude rozdělovat 2,1 miliardy pro rok 2011. Je to plně na zodpovědnosti ministra školství. Já z několika variant preferuji tu, která kombinuje vyplácení motivačního náborového příspěvku pro začínající učitele ve výši 180 tisíc korun a kompenzační dorovnání učitelského platu na 20 tisíc korun pro kvalifikované pedagogy regionálního školství," řekl Dobeš. Jeho představa je taková, že náborový příspěvek by dostal každý poprvé nastupující kvalifikovaný učitel, který se zaváže minimálně 5 let pracovat ve školství. 60 procent částky by obdržel po uplynutí zkušební doby, 40 procent po roce v zaměstnání. Pokud učitel odejde před uplynutím dané pětileté lhůty, bude vracet poměrnou část. Podobný systém funguje například při náboru vojáků do armády ČR.

John: 180 tisíc? A ne 80?
Částka 180 tisíc korun prý překvapila i Dobešova stranického předsedu Radka Johna. "Experti hovořili o 60 až 80 tisících, o tom se jednalo," poznamenal. Podle něj ale vyšší nástupní platy učitelé získají, stačit pro tento účel budou navýšené peníze pro školství. A to i přesto, že 10 miliard korun, které VV školství slibovaly, resort nezíská. "Když se psal volební program před rokem, tak nebylo jasné jak dramatická bude situace s financemi v této zemi," řekl dnes novinářům John.

Je podle něj maximem možného, že se VV podařilo uhájit pro učitele tyto reformy. "Už nelze na úkor ostatních skupin obyvatel dále přidat. Kde nic není, čert nebere," dodal.

Státní maturity příští rok? Spíše ne
Tématem vyjednávacích týmů koaličních stran dnes byly i státní maturity. Premiér Petr Nečas je přesvědčen, že vláda zastaví jejich přípravu na příští rok. O celém projektu ale definitivně rozhodne až průběh podzimní generální zkoušky.

Už dříve vyjednávací týmy informovaly o dohodě odložené platby školného. Systém půjček má být být hotov do roku 2013, tak aby fungoval rok před zavedením školného. To bude platit pouze pro nově nastoupené studenty.

Maximální výše školného by měla být 20 tisíc korun za rok. Studenti by přitom školné mohli hradit univerzitám z půjček, které by spláceli až po absolvování školy a dosažení nadprůměrného platu. Za studenty, kteří by takového výdělku nedosáhli, by úvěr měl splácet stát.

Součástí reformy vysokého školství má podle vznikající koalice být i zřízení "výzkumných univerzit". V jejich rámci bude přednostně financován špičkový výzkum. "Nebude to plošná podpora průměru, ale selektovaná podpora vysokého nadprůměru," poznamenal Nečas.

Vyrovnání státu s církvemi co nejdříve
Výsledkem dnešního jednání je i shoda, že je nezbytné v co nejkratší době vyřešit otázku vztahů a majetku mezi státem a církvemi, aby mohly být církve a náboženské společnosti nezávislé na státu. Předseda ODS a premiér Nečas řekl, že tento krok pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Vyjednavači dnes sice nepřijali žádné zásadní stanovisko, shodli se nicméně, že je třeba konat.

Na čtvrtečním jednání expertů VV navrhly, aby se sakrální stavby vrátily církvi a spravovaly by se i nadále jako památky. Lesy a další majetek by se převedl do fondu, z něhož by se financovaly církve. S tím prý ale ODS ani TOP 09 nesouhlasily. Občanští demokraté navrhují, aby se vláda snažila vyrovnat s církvemi do konce volebního období podle materiálu připraveného vládou Mirka Topolánka.

Koalice ODS, TOP 09 a VV dnes uzavřela kapitolu školství, kultury a církví. Příští týden bude jednat o zdravotnictví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.