Lidovky.cz

Vojsko rozšiřuje základnu, sousedé se opět bojí hluku

Česko

  19:00
SEDLEC/PRAHA - Ještě na něm nepřistál ani jeden vrtulník, ale lidé z okolí by novou část vojenského letiště u Náměště nejradši sami zdemolovali. Podle nich totiž nedovoleně narušuje životní prostředí.

Letiště v Náměšti nad Oslavou. foto: Lidové noviny

Obyvatelé obce Sedlec, která sousedí s armádní leteckou základnou, si na ruch zvykli. "Když startuje podzvukové letadlo, je to jen bzučení. Se starými sučky, které měly forsáž, se to nedá vůbec srovnat," uvažuje starosta Pavel Petrák.

Nervózní je ale z vrtulníků. A především z nové stojánky. "Postavili ji jen sto metrů od rodinných domků. Armáda navíc pokácela stromy, které nás chránily od hluku," zlobí se Petrák.

Ministerstvo rozšíření základny brání. "Výstavbou dosáhneme standardů NATO k přijetí a odbavení české i zahraniční letecké techniky," vysvětluje mluvčí resortu Jan Pejšek.

A rozhořčení nechápe ani vedení letiště. "Ve snaze vyjít vstříc obyvatelům Sedlce v současnosti neprovozujeme vrtulníky na stáních sousedících s obcí," říká mluvčí základny Štěpánka Skřipská.

EIA není třeba, říká armáda
"Generel náměšťské letecké základny byl projednán s veřejností před zahájením výstavby a veškeré požadavky byly zapracovány. Obec Sedlec jsme informovali," popisuje mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Pavel Petrák nesouhlasí. "Dokumentaci jsem obdržel, ale tam, kde je teď nová stojánka, byly zaneseny stromy," reaguje starosta s tím, že si armáda nenechala udělat EIA, tedy posouzení stavby na životní prostředí.

"Podle závěrů ministerstva životního prostředí tyto plochy

Základna v Náměšti

Z vojenského letiště Sedlec - Vícenice u Náměště nad Oslavou odstartovaly letouny poprvé v lednu 1960. Stíhací letectvo tu sídlilo až do roku 2002, kdy byla ukončena činnost bombardérů Su-22. Nyní tu piloti trénují na podzvukových bitevnících L-39 a v roce 2008 sem byla přesunuta i vrtulníková Tygří letka se stroji Mi-24 z Přerova.

nepředstavují změnu oproti původnímu EIA, která by vyžadovala nové zjišťovací řízení," reaguje Jan Pejšek. "Žádal jsem o pomoc i vojenskou hygienu, ta mi ale odepsala, že se stavělo podle EIA. Jestli mi tohle zjišťovali čtyři měsíce, nevím, proč tam sedí," přemítá Pavel Petrák. Armáda nicméně na kritiku z okolních obcí slyší. "Letos budeme měřit hluk v okolí Sedlce," plánuje Růžičková. Na základě výsledků by se měla provést protihluková opatření.

Starosta se ale obává také toho, že na nové plochy armáda přesune zbytek vrtulníkové jednotky z Přerova. "Ještě vloni na podzim jsme takové informace měli," uvažuje.

Neoficiální armádní zdroje tuto verzi odmítají, odvolávají se na nedávné krajské memorandum. To stvrzuje, že na přerovské základně dopravní vrtulníky zůstanou.

Jenže za několik měsíců může být všechno jinak. Část z více než dvou miliard, které mají odtéct z armádního rozpočtu, by mohla přerovskou základnu zničit. O jejím osudu se spekuluje dlouhodobě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.