Lidovky.cz

Pražská soukromá univerzita údajně rozdává zkoušky bez zkoušení

Vzdělávání

  12:31
PRAHA - Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského proslula jako škola celebrit. Někteří její pedagogové teď ale začali upozorňovat na to, že se na škole rozdávají zkoušky i těm studentům, kteří je vůbec nevykonali. Bývalý šéf Katedry sociální a masové komunikace navíc tvrdí, že univerzita produkuje "rychlokvašky".
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Modelky Iva Kubelková, Iveta Lutovská nebo herec Jiří Mádl. Ti všichni studovali nebo studují na soukromé pražské Univerzitě Jana Amose Komenského. Slavná jména na škole jsou však jen jednou stranou mince. Podle tvrzení pedagogů někteří studenti získávají zkoušky jinak, než by měli. "Třeba zpěvák Julián Záhorovský u mne neabsolvoval povinnou zkoušku, kdosi mu ji pak do systému zapsal. Postoupil tak dál ve studiu," řekla Blesku pedagožka univerzity Irena Žantovská.

Zpěvák ale tvrdí, že zkoušku vykonal u někoho jiného. "Už jsou to tři roky, co jsem ten předmět dělal, tak si to nepamatuju. Zřejmě z časových důvodů mě zkoušel někdo jiný, myslím, že to byl pan prorektor," brání se Záhorovský.

Podle Žantovské je ale takový postup nepřípustný. Student by musel nejprve podat žádost na katedře, že chce zkoušku vykonat u jiného pedagoga.To ale údajně Záhorovský neudělal.

Záhorovský nebyl jediný
Podle pedagogů ale nebyl případ Záhorovského výjimkou. "Když jsem si otevřel elektronický systém a chtěl zapisovat známky, viděl jsem, že několik studentů už tam zkoušku zapsanou má. Já je ale nezkoušel," říká pedagog Milan Bouška, který podobně jako další z Katedry sociální a masové komunikace odchází, protože mu vedení univerzity neprodloužilo smlouvu.

Rektor univerzity Luboš Chaloupka ale takové jednání jednoznačně popírá. "Jsou to jasné lži. Postupujeme přesně tak, jak nám nařizuje ministerstvo školství a jak postupují ostatní školy," brání se rektor.

Na to, že škola produkuje "rychlokvašky" upozornil dnes již bývalý šéf Katedry sociální a masové komunikace Petr Žantovský, který školu opustil k 1. červenci letošního roku. "Bakalářský titul je udělován studentům či absolventům vyšších odborných škol, aniž by absolvovali většinu odborných předmětů oboru. Opakovaně jsem tuto praxi kritizoval, distancoval jsem se od ní a za vedení katedry jsem za ni nikdy nepřevzal zodpovědnost, protože jsem si byl vědom, že tyto "rychlokvašky" nedosahují kvalit požadovaných po absolventovi regulérního studia," píše Žantovský ve svém vyjádření.

Vedení školy o ničem neví
Zároveň kritizuje, že zvláště v poslední době se stále častěji stávalo, že studenti dostávali zápočty nebo zkoušky, i když je nevykonali. "Když jsem tuto praxi zjistil, ihned jsem o tom informoval vedení školy (naposledy v květnu t.r.). Na toto upozornění jsem od vedení UJAK nikdy nedostal žádnou odpověď," píše Žantovský.

Vedení školy ale tvrdí, že o ničem neví. "Není nikomu z vedení školy známo, že by se něco takového na Katedře SMK (sociální a masové komunikace, poznámka redakce) dělo, pokud se něco takového dělo, tak za to zodpovídá bývalý vedoucí katedry Žantovský," řekl serveru Lidovky.cz prorektor univerzity Petr Kolář. "Útoky považujeme za nepravdivé a neodůvodněné," zdůraznil Kolář.

Praktikami školy se zabývá už i Akreditační komise. Zatím je to kvůli případu detašovaného pracoviště univerzity ve Starém Hrozenkově, kde studenti údajně získávali vysokoškolské tituly nestandardně rychle. "Akreditační komise se zabývá Univerzitou Jana Amose Komenského od té doby, kdy média upozornila na její pobočku Starý Hrozenkov a na to, že jsou jisté signály, že tam dochází k uskutečňování programu v rozporu s tím, jak to bylo akreditováno," řekl serveru Lidovky.cz tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka. Podle něj je ale možné, že se nyní komise zaměří přímo i na pražské pracoviště. Výsledky by měla komise zveřejnit však až na podzim.

Msta učitelů?
Kvůli napjatým vztahům mezi některými pedagogy Katedry sociální a masové komunikace a vedením univerzity založili učitelé dokonce odbory. Výsledkem bylo, že vedení školy odborářům neprodloužilo pracovní poměry. S nimi na katedře nuceně skončil i Žantovský, který ale mezi odboráře nepatřil. Přesto mu škola pracovní smlouvu neprodloužila.

Rektor Luboš Chaloupka trvá na tom, že se vyučující mstí právě za to, že z univerzity nuceně odcházejí. "Jde jim o to, se pomstít za to, že jsem jim neprodloužil smlouvu," hájí školu její rektor. K nadcházejícímu zimnímu semestru teď vedení školy musí najít řadu nových pedagogů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.