Lidovky.cz

Počet lidí z ABL na ministerstvech je neobvyklý, připustil Nečas. ČSSD děsí

Česko

  12:31aktualizováno  14:30
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že je neobvyklé, kolik lidí z bezpečnostní agentury ABL míří na ministerstva Věcí veřejných. Koaliční partneři ale prý mají jeho důvěru. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že jeho strana je personální situací na vnitru zděšena. Premiér také řekl, že chce jednat o zrušení daňového zvýhodnění hypoték.

Premiér Petr Nečas svým koaličním partnerům důvěřuje. foto: ČTK

Premiér Nečas slova prohlásil v diskuzním pořadu České televize.

"Je to neobvyklé. To bychom strkali hlavu do písku, kdybychom tuto věc pomíjeli," komentoval Nečas personální situaci v resortech, které mají na starosti Věci veřejné. "Musím vycházet z principu koaliční důvěry. Dostal jsem jednoznačné ujištění, že v žádném případě nedojde ke konfliktu zájmů," konstatoval premiér.

Nečas: VV naráží na personální limity

Za množstvím lidí proudících do úřadů z agentury ABL mohou podle Nečase stát personální limity Věcí veřejných. "Jedná se o novou stranu. Nemají zásobník lidí osvědčených ve veřejné sféře," uvedl Nečas. Zároveň ale chápe, že si ministři za Věci veřejné berou na úřad lidi, které znají a kterým důvěřují.

V bezpečnostní agentuře  ABL vlastnil ještě nedávno podíl Vít Bárta, ministr dopravy za Věci veřejné a jeden z klíčových sponzorů strany. Tento podíl ve firmě ale k před několika dny prodal svému bratrovi Matějovi. Opozice, média, ale i veřejnost proto varují před možným prostorem pro korupci.

Jaké pozice obsadili lidé z ABL?

Ministr školství Josef Dobeš (VV), který v ABL také působil, zaměstnal na pozici náměstka Kryštofa Hajna, který je též s bezpečnostní agenturou spojený. Už zmíněný ministr dopravy Vít Bárta zaměstnal coby ekonomického náměstka svého bývalého spolupracovníka z ABL Martina Sýkoru. Už z dřívější doby zůstává na vnitru Miroslav Zahálka, s ABL dříve taktéž spojený.

Nelibě nese opozice také působení Michala Moroze, majitele jiné bezpečnostní agentury, coby náměstka na ministerstvu vnitra, kde úřaduje šéf VV Radek John.

Hrozí vážný korupční potenciál

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že ČSSD je personální politikou vlády zděšena. "Jedná se o velké nebezpečí pro nezávislost a fungování jednotlivých ministerstev. Pan premiér se tváří, jako by tu žádné riziko neexistovalo. Do budoucna ale hrozí vážný korupční potenciál. Jestli se ukáže, že náměstci kradou, bude to i zodpovědnost pana premiéra," prohlásil Sobotka.

Nečas ale argumentoval tím, že působení Miroslava Zahálky na ministerstvu vnitra za úřadování exministra Martina Peciny ČSSD nevadilo. Přitom i tento muž, který radil náměstkovi Jiřímu Komorousovi, přišel z ABL.

Nečas chce změny u hypoték i stravenek

Premiér Nečas také prohlásil, že si dokáže představit zrušení daňového zvýhodnění hypoték, nechce ale rušit daňovou podporu bydlení jako celku. Podle něj je tak možné nahradit daňové zvýhodnění hypoték univerzální odečitatelnou položkou. O možnostech chce jednat.

"Je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému. Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl Nečas. Zároveň uvedl, že si takovou změnu dokáže představit i u zaměstnaneckých benefitů, kde by jednotlivá zvýhodnění byla nahrazena univerzálním zaměstnaneckým odpočtem.

O zrušení daňového zvýhodnění hypoték hovořil v sobotním vydání deníku Právo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rád by změnu prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky.

Čtěte více:

O poslanecké imunitě už ve středu

Koaličním návrhem na omezení poslanecké imunity se bude ve  Nečasova vláda zabývat už ve středu. Předloha počítá s tím, že poslanci by mohli být za své prohřešky trestáni po uplynutí volebního období. V současnosti je imunita na činy spáchané během volebního období neomezená.

Kabinetem návrh s největší pravděpodobností projde, jeho autory jsou totiž lídři a představitelé vládních stran. Obtížnější situace nastane ve sněmovně. Vzhledem k tomu, že jde o novelu ústavy, bude třeba k jejímu schválení nejméně 120 hlasů. Poslanců koalice je ale pouze 118.

Opoziční ČSSD dříve prohlásila, že strana podporuje návrhy na omezení imunity, proto je ochotna o této předloze jednat. Jak se k novele ústavy postaví KSČM, není zřejmé.

Rozpočtová rada začne fungovat do konce září

Národní rozpočtová rada by měla vzniknout do konce září a mohla by mít sedm až devět členů. Podle Nečase bude rada fungovat obdobně jako Legislativní rada vlády a jejím úkolem bude posuzovat dopady jednotlivých zákonů do veřejných rozpočtů.

"Rada bude nezávislý a nepolitický orgán," uvedl Nečas s tím, že si v radě dokáže představit i zástupce opoziční ČSSD. Podle Sobotky by bylo porušením role opozice, kdyby se strana v tomto orgánu angažovala. "Jsme připraveni zveřejňovat svá stanoviska, ale nemůžeme se dostat do situace, abychom jako nezávislá opoziční strana participovali na výkonu vlády," uvedl Sobotka.

Zároveň Nečas připomněl, že obnoví i Národní ekonomickou radu vlády (NERV). "Národní ekonomická rada se osvědčila. Je to dobrá struktura a přináší dobrý expertní pohled. NERV je v době reforem jednou z klíčových institucí," uvedl premiér. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.