Lidovky.cz

Česko šetří na zdravotní péči, potvrdilo mezinárodní srovnání

Česko

  19:45
PRAHA - Nejnovější mezinárodní srovnání potvrdilo, že Česko dává na zdravotní péči málo peněz. Ze zemí OECD jsme na šesté příčce odspodu.
Peníze a zdraví, ilustrační foto

Peníze a zdraví, ilustrační foto foto: Shutterstock

Zdravotnictví čeká v příštím roce dopad ekonomické krize. Vládní koalice zároveň odmítá ze státního rozpočtu přilít další peníze. Volá proto po hledání úspor a rezerv uvnitř resortu zdravotnictví. Do toho přichází aktuální srovnání zemí OECD podle toho, kolik vydávají ze svého hrubého domácího produktu na zdravotnictví. A Česká republika zůstává na chvostu tohoto žebříčku i za rok 2008, ve kterém byly zavedeny regulační poplatky. V roce 2008 zaplatily zdravotní pojišťovny, stát, kraje i občané dohromady za zdravotní péči 7,1 procenta HDP. Méně peněz šlo na zdravotnictví ze zemí OECD už jen v Polsku, Chile, Koreji, Turecku a Mexiku. Průměr zemí OECD činil v roce 2008 rovných 9 %. 

KOLIK PENĚZ JDE DO ZDRAVOTNICTVÍ

Výdaje na zdravotnictví jako podíl HDP
- vybrané země OECD v roce 2008

1. USA 16,0 %
2. Francie 11,2 %
3. Švýcarsko 10,7 %
4. Rakousko 10,5 %
5. Německo 10,5 %
6. Kanada 10,4 %
průměr OECD 9,0 %
26. Česko 7,1 %
27. Polsko 7,0 %
28. Chile 6,9 %
29. Korea 6,5 %
30. Turecko 6,0 % (rok 2007)
31. Mexiko 5,9 %

Podíl veřejných zdrojů na zdravotnictví
- veřejné zdroje = pojištění a rozpočet

Česko 2008      72,8 %
Česko 2007      85,0 %
Česko 2006      88,0 %
OECD 2008      82,5 %

Spoluúčast ve zdravotnictví v Česku roste, ale pořád

"Je jasné, že není možný skokový nárůst na 10 procent, kolik dávají na zdravotnictví vyspělé státy. Musíme si ale jasně uvědomit, že pokud chceme zdravotní péči kvalitní a dostupnou jako v Německu, bude stát jako v Německu," varuje Milan Kubek, prezident České lékařské komory. V současnosti se podle něj šetří především na platech zdravotníků.

Kde vzít peníze, abychom se na žebříčku zemí podle výdajů na zdravotnictví odlepili ode dna? Možnosti jsou v zásadě dvě. Mohou platit větší spoluúčast pacienti nebo přijde více peněz z daní a zdravotního pojištění. Zvýšit platby státu odmítla minulá vláda a ani ta současná se k tomu nechystá.

Spoluúčast je u nás i podle čerstvých dat OECD nízká. Veřejné rozpočty platí zdravotnictví z 82,5 procenta, zatímco ve světě jde v průměru z veřejných peněz 72,8 procenta. Jenže podrobnější grafy ukazují významný rozdíl. V ostatních státech je totiž značná část spoluúčasti placená přes komerční připojištění. To u nás nefunguje, protože se není na co připojistit. To se změní až poté, jestli se koalice dohodne na vymezení základní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a nadstandardu.

Atmosféra ve zdravotnictví ale houstne už teď. Lékařské odbory s podporou komory žádají skokové zvýšení platů, jinak jich prý stovky podají hromadnou výpověď.

Heger se sešel s Kubkem
Kubek se už snažil přesvědčit ministra zdravotnictví Leoše Hegra, aby přece jen bojoval za vyšší platby státu do zdravotnictví. S ministrem se sešel jako jeden z prvních. "Jednání to bylo dlouhé a podrobné," říká Kubek. Heger prý může změnit názor, až zjistí, jak to v některých nemocnicích vypadá. V té jeho královéhradecké totiž byli lékaři placeni neobyčejně dobře.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.