Lidovky.cz

Vláda se poprvé sešla. Schválila omezení poslanecké imunity

Česko

  10:50aktualizováno  16:46
PRAHA - Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na svém prvním pracovním zasedání schválila podle očekávání návrh na omezení imunity poslanců a senátorů. Formálně tak schválila dohodu, se kterou rodící se koalice přišla hned po volbách. Sociální demokraté návrh ve sněmovně pustí do dalších čtení, nevylučují ale pozměňovací návrhy, řekl novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nečas John Schwarzenberg foto: ČTK

Ústavní novela, pod kterou se jako zástupci sněmovny podepsali lídři všech tří koaličních stran, omezuje imunitu na dobu mandátu zákonodárců. Po schválení kabinetem projedná iniciativu sněmovna, schválit ji budou muset také senátoři a podepsat prezident.

Co ještě schválila a odmítla vláda:

- schválila návrh na znovujmenování Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise ČTĚTE VÍCE: Dvořáková bude dál vést Akreditační komisi pro vysoké školy

- schválila žádost o peníze z Fondu solidarity EU

- odmítla návrhy ČSSD na přímou volbu prezidenta, zavedení institutu obecného referenda a zrušení poplatků ve zdravotnictví ČTĚTE VÍCE: Návrhy ČSSD jsou nekvalitní, řekla vládla. Odmítla i přímou volbu prezidenta


K prosazení návrhu ústavního charakteru je třeba ve sněmovně většina 120 hlasů, nová vláda přitom disponuje jen 118 hlasy. Novelu ale podle dřívějších vyjádření zřejmě podpoří i sociální demokraté, premiér a předseda ODS Petr Nečas o tom s nimi chce jednat.

Sobotka připomněl, že ČSSD v minulosti návrhy na omezení imunity poslanců a senátorů podporovala. "Bylo by nelogické, kdybychom tento návrh nepodpořili," poznamenal místopředseda ČSSD, který nejsilnější opoziční stranu nyní fakticky vede. "V žádném případě nechceme, aby ten další pokus, který nyní budeme projednávat, dopadl stejně jako ty předchozí," dodal Sobotka.

Návrh počítá s tím, že poslanci i senátoři by mohli být za své prohřešky trestáni po uplynutí volebního období. V současnosti je imunita na činy spáchané během volebního období neomezená. Premiér Petr Nečas (ODS) označil vládní návrh na omezení imunity za průlomovou věc. Úplně má být zrušena imunita přestupková, ta trestní má platit pouze po dobu výkonu poslaneckého mandátu a nebude plynout promlčecí lhůta.

Poslanci zbavení imunity

25. července 1995 - Jan Vik, šíření poplašné zprávy
27. února 1997 - Miroslav Sládek, protiněmecké výroky
10. července 1997 - Josef Krejsa, články s protiromskou tematikou
20. května 1998 - Jiří Payn, dopravní nehoda
10. března 2000 - Libor Ježek, dopravní nehoda
14. září 2000 - Josef Kasal, dopravní nehoda
28. února 2001 - Taťána Jirousová, dopravní nehoda
25. října 2001 - Ondřej Feber, dopravní nehoda
19. září 2002 - Pavel Eybert, dopravní nehoda
23. ledna 2003 - Vladimír Železný, poškozování věřitele
23. září 2003 - Jaroslav Lobkowitz, dopravní nehoda
6. listopadu 2003 - Alexandr Novák, přijímání úplatku
20. prosince 2005 - Vladimír Doležal, braní úplatku
7. února 2007 - Jiří Čunek, braní úplatku
26. září 2007 - Josef Vondruška, týrání politického vězně
28. ledna 2009 - Pavel Trpák, smrt novorozence
6. listopadu 2009 - Petr Wolf, úvěrový podvod

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.