Lidovky.cz

Selhání soudu. Pět let trvalo, než doručil dovolání odsouzence

Česko

  11:39
BRNO/LIBEREC - Skoro pět let trvalo Okresnímu soudu v Liberci, než doručil k Nejvyššímu soudu (NS) dovolání muže odsouzeného za drogové delikty a kuplířství. Podle předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové jde o selhání a závažnou chybu, a to i přesto, že NS nakonec dovolání odmítl.

Spravedlnost. foto: Shutterstock

Nejvyšší soud nyní z pověření předsedkyně zjišťuje, kdo za chybu nese zodpovědnost. Příčinou prodlevy byl nejspíš omyl při manipulaci s listinami u okresního soudu.

Odsouzený muž je ve vězení.

Česká justice dlouhodobě čelí kritice za příliš pomalé rozhodování. Předání opravného prostředku nadřízenému soudu je přitom rutinní úkon, což uznal mluvčí Okresního soudu v Liberci Petr Hoček. Není důvod s tím otálet, uvedl Hoček.

Podle Knötiga většinou soudy prvního stupně doručí k Nejvyššímu soudu dovolání a spis za několik týdnů až měsíců. "Ve složitějších případech to může trvat i půl roku," uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Knötig. Bezmála pět let je však extrémní vybočení. Pokud by se ukázalo, že za chybu nese zodpovědnost soudce, mohla by Brožová podle Knötiga podat návrh na zahájení kárného řízení.

Soudkyně Okresního soudu v Liberci Blanka Škrétová, která měla případ na starosti, řekla, že prodleva vznikla kvůli omylu při práci s listinami.

"Dovolání bylo omylem sešito k jiným listinám a založeno ve spisovně," popsala Škrétová. Dovolání podle ní nebylo zaneseno ani v počítačové evidenci.

Spis nyní leží u Nejvyššího soudu. Okresní soud tak podle Hočka nemůže přesně a detailně zjistit, zda šlo skutečně o individuální chybu v soudní správě, nebo o selhání systému. "Bez spisu to opravdu nejde," uvedl Hoček.

V případu šlo o recidivistu Patrika Packu. Okresní soud jej v roce 2004 potrestal pětiletým vězením za drogové delikty, kuplířství a pokus o ublížení na zdraví. Krajský soud mu v listopadu 2005 trest zmírnil na čtyřleté vězení. Packa pak podal dovolání. Okresní soud jakožto soud prvního stupně měl v tom okamžiku za úkol doručit spis a dovolání k Nejvyššímu soudu, kam však zásilka doputovala až letos v dubnu.

"Dovolání jsme projednali přednostně a mimo pořadí," uvedl Knötig. Hrozilo totiž riziko, že pokud by Nejvyšší soud rozsudek z nějakého důvodu zrušil, pykal by Packa ve vězení zbytečně. NS ale nakonec k argumentům v dovolání nepřihlédl. Packa je stále ve výkonu trestu, do vězení nastoupil až v listopadu 2008.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.