Lidovky.cz

Uprchlíka Pitra chytila švýcarská policie, skrýval se tři roky

Česko

  16:27aktualizováno  17:14
Švýcarská policie dopadla hledaného podnikatele Tomáše Pitra. Na policejním webu to uvedl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Tomáš Pitr na archivním snímku foto: Lidové noviny

ÚOOZ narazilo na Pitrovu stopu při prověřování podezření z praní špinavých peněz, při němž získalo důležité informace o jeho výskytu. Proto čeští detektivové kontaktovali švýcarské kolegy.

"Potvrdilo se, že hledaný se prokazuje doklady na cizí jméno a stýká se s dalšími osobami z České republiky. Přesné informace měli v posledních dnech detektivové ÚOOZ i o místě a čase výskytu hledaného. Přesto se mu podařilo zahraničním kolegům zmizet," dodal Šlachta.

Druhý pokus - "luxusní zatčení"

Pitra tak Švýcaři dopadli až na druhý pokus. "V pondělí 26. července 2010 kolem 23:00 hodiny byl policejními orgány ve Švýcarsku zadržen hledaný Tomáš Pitr," upřesnil Šlachta.

Želíska mu policisté nasadili v luxusním hotelu Kempinski ve vyhlášeném středisku Svatý Mořic. "Pan Pitr, podle informací, které mám já, byl odevzdaný a naprosto
spolupracoval," řekl Šlachta. Podle něj se hledaný podnikatel zdržoval ve Švýcarsku asi půl nebo tři čtvrtě roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle policie u sebe Pitr neměl při zadržení žádné doklady a federální justiční orgány ve Švýcarsku proto musely nejprve učinit potřebné kroky k tomu, aby jeho totožnost úředně prokázaly.

Zadržení Pitra proto bylo oficiálně potvrzeno až před několika okamžiky. Další podrobnosti odmítla policie komentovat.

Ministerstvo: Žádost o vydání pošleme

Na uprchlého podnikatele byl vydán tuzemský, evropský i mezinárodní
zatykač. Česko teď musí požádat švýcarské úřady o vydání Pitra. "Česká republika bude určitě posílat žádost o vydání," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. Nejprve však počká na oficiální zprávu o Pitrově zadržení.

"Je potřeba, aby Pitr stanul před soudem v České republice,
Uvedl Petr Nečas, který zároveň ocenil práci Šlachtových lidí.

Policie hledala Pitra od června 2007, kdy nenastoupil do vězení. "Mám obavu o svůj život," vysvětloval tehdy Pitr.

Už v prosinci 2005 se Pitr skrýval před policí v zahraničí. Nakonec se ale vrátil v lednu 2006, údajně z dovolené. Místo vězení však díky pátnáctimilionové kauci zůstal na svobodě.

Vizitka Tomáše Pitra:

Jméno a příjmení: Tomáš Pitr
Datum narození: 25. února 1971
Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka
Začátky podnikatelské činnosti: podnikat začal jako dvacetiletý, na začátku 90. let zbohatnul díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami.
Pozdější podnikatelská činnost: V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, z nějž se vyvinula pozdější Marila (firmu prodal v roce 2007). V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko (od roku 2000 v likvidaci). Jeho skupina podle tisku zřejmě stále kontroluje Moravský lihovar Kojetín či elektrárnu Energy v Ústí nad Labem, Pitr se však nikdy k vlastnictví firem (podobně jako v případě Setuzy) nehlásil oficiálně.

V roce 2000 Pitr se společníky po pádu IPB ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, jež v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. Skupina podnikatelů kolem Pitra Setuzu kontrolovala do září 2006. Firma později čelila potížím, v prosinci 2008 výrobní činnosti předala firmám STZ a Oleofin patřícím společnosti Via Chem Group.

Trestní stíhání: V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrývá v zahraničí, je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu. Koncem roku 2008 vyšlo najevo, že Pitr nejspíše pobývá ve Švýcarsku (podle médií občas zajížděl i do ČR). Podle dnešních informací české policie jej v pondělí zadržela švýcarská policie.

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Rodina: svobodný, má jedno dítě.
Ostatní: Pitr patří či patřil údajně k nejbohatším obchodníkům v Česku, přes společnost Setuza a další firmy údajně ovládal velkou část tuzemského potravinářství.

Podle tisku byl blízkým spolupracovníkem podnikatele Františka Mrázka zavražděného v roce 2006. Mladá fronta Dnes (MfD) loni v září uvedla, že úřady už v roce 2004 věděly, že skupina kolem Mrázka a Pitra tuneluje potravinářský koncern Setuza, ale nic s tím nedělaly. List to uvedl s odvoláním na policejní spis nazvaný Olej. Policisté dle MfD tehdy zjistili i kontakty mezi Pitrem a pozdějším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS).

Řebíček to vysvětloval obchodním vztahem firem, které oba zastupovali.

Podle šéfa Agrofertu Andreje Babiše Pitr stál za problémy mezi polským koncernem PKN Orlen, který v roce 2004 získal od vlády Unipetrol, a Babišovou firmou.

Podle dřívějšího vyjádření tehdejšího předsedy ČSSD a bývalého premiéra Jiřího Paroubka stál Pitr za kauzou známou jako "pět na stole v českých", jež se rovněž dotýkala privatizace Unipetrolu.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.