Lidovky.cz

Jedinečný přístroj nebude léčit. Nemocnice se nedohodla s pojišťovnami

Česko

  17:21
OSTRAVA - Ozařování unikátním robotickým zařízením CyberKnife, jehož zkušební provoz v těchto dnech zahájila ostravská fakultní nemocnice, je ohrožen. Zdravotnické zařízení dosud nemá podepsanou smlouvu s žádnou domácí zdravotní pojišťovnou, která by zákroky na zařízení za 200 milionů korun svým pojištěncům uhradila.

Kybernůž foto: Reprofoto

Potvrdil to dnes mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Zástupci pojišťoven ČTK řekli, že o smlouvách ještě jednají.

"Je to pro nás velké zklamání. Především proto, že tuto novinku jsme avizovali už před půl rokem. Věříme, že smluvní dodatky s pojišťovnami uzavřeme v nejbližší době," uvedl Oborný.

Spory o výši úhrad na léčbu
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod sdělil ČTK, že právě dnes o smlouvě opět jednali. "Pokusíme se nalézt řešení přijatelné pro obě strany," uvedl. Podobně se k problému staví i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. "Jednání byla od začátku komplikovaná. Výkon nebyl dosud součástí seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami," uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Podle Oborného byla problémem také sjednávaná výše úhrad. Například VZP nabídla, že za léčbu pacientů v letošním druhém pololetí zaplatí 19 milionů korun. "Sumu ale podmínila určitým počtem pacientů, který byl podstatně nižší, než bychom chtěli léčit. Platba na jednoho pacienta by pak byla směšně nízká," vysvětlil Oborný. Dodal, že celková léčba jednoho pacienta na přístroji, který byl pořízen za státní peníze, vychází řádově až na stovky tisíc korun. Ostravská nemocnice je schopna přístrojem léčit asi 600 pacientů ročně.

Nemocnice nebude přístrojem léčit další pacienty
Léčbu pomocí kybernetického nože podstupuje v současné době sedm pacientů s rakovinou. Jedná se o zkušební provoz, který hradí nemocnice ze svého rozpočtu. "Až jejich léčba skončí, další české pacienty léčit nebudeme, dokud se s pojišťovnami nedohodneme. Přístroj ale neodstavíme, ozařovat bude zahraniční pacienty," řekl Oborný s tím, že cizinci si ozařování zaplatí sami nebo se již dříve dohodli se svou pojišťovnou.

Léčba pomocí kybernetického nože je rychlejší, účinnější, bezbolestná a nemá závažné vedlejší účinky oproti dosavadnímu způsobu ozařování. Je určena pro pacienty se zhoubným onemocněním plic, prostaty či jater; ozařovat je možné i oblast mozku a míchy, metastáz i recidivujících nádorů.

Přístroj má jen 13 nemocnic v Evropě
CyberKnife v Ostravě je součástí komplexního onkologického centra, jehož celková rekonstrukce si od listopadu 2008 vyžádala přes 600 milionů Kč.

Třetinu nákladů přitom tvořila právě investice do ozařovače. Ostrava je 13 evropským pracovištěm, které ho má k dispozici. Na světě je nyní v provozu zhruba 160 kybernetických nožů, většina z nich v USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.